Coraz większa część naszego społeczeństwa zmagają się z alergią. Jest to nic innego, jak nieprawidłowa reakcja naszego organizmu, a dokładnie układu immunologicznego na występujące w środowisku substancje obce, czyli alergen. Istnieje wiele sposobów na wyeliminowanie objawów alergii w postaci kataru czy łzawiących oczu, a wśród nich wyróżnia się antyalergiczne akcesoria sypialniane. 

Akcesoria sypialniane a właściwości antyalergiczne 

W sypialni spędzamy około ⅓ swojego życia, które przeznaczamy na sen. Z uwagi na to, warto zadbać o jak najlepsze warunki do spania, na które składa się nie tylko odpowiednia aranżacja sypialni, ale także zainwestowanie w akcesoria sypialniane, które nie powodują lub ograniczają objawy alergii. Zatem, co warto wziąć pod uwagę?

Materac 

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na materac do spania. Jest to podstawowe wyposażenie każdego łóżka, które w dużej mierze odpowiada za jakość i efektywność naszego wypoczynku. Aby zachować antyalergiczne warunki w czasie snu, najlepiej postawić na produkty zawierające piankę lateksową. Mogą to być zarówno materace piankowe, jak i sprężynowe czy hybrydowe. Pianka ta charakteryzuje się wykorzystaniem lateksu syntetycznego, jak i naturalnego mleczka kauczukowego, dzięki czemu gwarantują higieniczne środowisko snu. Co więcej, nie gromadzi kurzu, a także zapobiega rozwojowi bakterii oraz pleśni.

Dlaczego warto zainwestować w antyalergiczną poduszkę, kołdrę i materac?Poduszka 

Drugim elementem, na jaki warto zwróć uwagę, jest poduszka antyalergiczna. Powinna ona w swoim wnętrzu zawierać wypełnienie syntetyczne, do którego zaliczyć można, np. włókno poliestrowe. Dlaczego? Charakteryzuje się ono świetną cyrkulacją powietrza, przez co są dobrym rozwiązaniem dla alergików. Co więcej, same w sobie nie wywołują reakcji alergicznych, nie gromadzą kurzu i można je stosunkowo często prać. Warto również zaznaczyć, że tego typu produkty odznaczają się:

  • trwałością,
  • miękkością,
  • odpornością na odkształcenia.

Kołdra

Niezaprzeczalnie kołdra jest jednym z najlepszych miejsc do rozwoju roztoczy, przez co człowiek jest narażony na ich odchody, które zawierają substancje silnie alergizujące. Niestety, nie da się ich całkowicie usunąć z naszego otoczenia, ale można zminimalizować ich ilość, np. poprzez zainwestowanie w kołdrę antyalergiczną i antyroztoczową! Stanowi ona znakomitą barierę dla roztoczy i kurzu domowego, przez co zmniejsza objawy alergii, takie jak katar, kaszel, duszności czy łzawienie oczu. Podobnie jak w przypadku poduszki, są one wykonane z materiałów syntetycznych takich jak włókna poliestrowe lub poliestrowo-silikonowy granulat. Zapewniają one doskonałą ochronę oraz komfort, gdyż dodatkowo charakteryzują się optymalną cyrkulacją powietrza, przez co są w stanie regulować poziom wilgotności. Jego niska wartość stwarza nieprzyjazny do rozwoju roztoczy i bakterii mikroklimat. Tym samym ograniczają ich rozwój i gromadzenie się.

Pościel 

Pościel do spania to zestaw poszewek zarówno na poduszkę, jak i kołdrę. Na rynku są dostępne produkty, które w dużej mierze różnią się od siebie kolorem oraz stylem. Wygląd pościeli to coś, czym najczęściej kierujemy się przy ich wyborze – jednakże czy to prawidłowe? Jak się okazuje, nie bardzo. Owszem, pościel powinna być dopasowana do aranżacji sypialni, jednak pod uwagę należy wziąć także jej:

  • rozmiar,
  • trwałość,
  • miękkość.

Oprócz tego dobrym wyborem będzie pościel odporna na spieranie. Jednak najważniejszą kwestią przy zakupie pościeli jest rodzaj materiału, z jakiego została wykonana. Warto tutaj postawić na antyalergiczne rozwiązania w postaci jedwabiu, bawełny czy lnu.

Objawy alergii w postaci kaszlu, duszności, łzawiących oczu czy kataru przyczyniają się do trudności z zaśnięciem, a także obniżają jakość wypoczynku. Z uwagi na to, warto już dziś postawić na antyalergiczne łóżko, które składa się z kilku podstawowych elementów. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim materac, poduszkę, kołdrę i pościel.