Nowotwór kości to podstępna choroba, która pierwotnie może długo nie dawać żadnych objawów. Początkowo może pojawiać się ból kości, który wraz z czasem nasila się. Zamiast przypisywać to pogodzie czy wysiłkowi wizyt czemu, warto udać się do lekarza POZ, który wystawi nam skierowanie do ortopedy. Na podstawie wstępnego rozpoznania możemy zostać skierowaniu do onkologa. Jednak, jakie są rodzaje nowotworów oraz czy można je po czymś poznać?

Łagodne nowotwory kości

Informacja, że nasz nowotwór ma charakter łagodny, powinna nas ucieszyć. Tego typu nowotwory z reguły nie dają przerzutów, a pacjent ma najczęściej dobre rokowania. Oprócz tego, ich wzrost jest powolny oraz są łatwe do wyleczenia po zdiagnozowaniu. W przypadku nowotworów kości mówi się o pięciu zmianach, które zostały omówione poniżej.

Kostniak

Rozwija się głównie w kościach twarzoczaszki, przez co powoduje ucisk na okoliczne tkanki. Jest również przyczyną wielu problemów zdrowotnych, takich jak zatkane zatoki czy zaburzenia neurologiczne. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a także istnieje możliwość całkowitego wyleczenia.

Kostniak kostnawy

Typową lokalizacją tego typu nowotworu są trzony kości długich, w tym paliczków. Może rozwijać się w m.in. w miednicy, łapkach czy w kręgach. Charakteryzuje się porannymi i nocnymi bólami. Dotyczy chorych w przedziale wiekowym od 5. do 40. roku życia, a najczęściej zapadają na niego mężczyźni. Istnieją duże szanse na wyleczenie po operacji.

Chrzęstniak

Nowotwór kości - rodzaje i objawyRzadko występujący nowotwór tkanki łącznej. Same guzy zbudowane są z dojrzałej chrząstki szklistej, znajdującej się najczęściej w małych kościach dłoni i stóp. Jednako może dotyczyć także kości ramiennej, udowej czy żeber. Rokowania są dobre, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn.

Guz olbrzymiokomórkowy

Nowotwór charakteryzujący się obecnością komórek olbrzymich, które są podobne do osteoklastów. Mają one zdolność do niszczenia zdrowej kości, co powoduje złamania patologiczne lub deformacje stawów. Zazwyczaj ma charakter łagodny, jednak może przejść w nowotwór złośliwy. Dotyka osób w wieku 20-40 lat, a najczęściej zlokalizowany jest w obrębie kości ogonowej. Rokowania są dość dobre.

Szkliwiak

Trudny do wykrycia nowotwór, który rozwija się powoli. Pozwanej ze związku ameloblastomy z wirusem brodawczaka ludzkiego lub zębopochodnych torbieli. Pojawia się u kobiet i mężczyzn, a jego charakter może być zarówno łagodny, jak i złości. Do najczęstszych objawów zalicza się ból zębów, zatok i pojawienie się guza. Rokowania są dobre.

Złośliwe nowotwory kości

Nowotwory złośliwe kości, inaczej mięsaki, charakteryzują się szybkim wzrostem. Dają one przerzuty do innych organów, przez co przyczyniają się do rozprzestrzenienia choroby nowotworowej. Uwzględnia się tutaj trzy najważniejsze rodzaje. Jakie?

Kostniakomięsak

Najczęściej dotyczy płci męskiej w wieku 12-24 lat. Pojawia się głównie w stawie kolanowym oraz kości ramiennej, a chory odczuwa w tych konkretnych partiach ból nasilający się w nocy. Rokowania są średnie, gdyż mimo leczenia daje przerzuty do płuc.

Mięsak Ewinga

Ten rodzaj nowotwory dotyka najczęściej chłopców do 15. roku życia. Objawia się poprzez stany zapalne, obrzęki oraz ból promieniujący do kończyn. Stanowi drugi nowotwór co do częstości występowania wśród pierwotnych guzów kości dzieci i młodzieży. Rokowania są średnie, a nawet złe, jeśli dochodzi do przerzutów.

Chrzęstniakomięsak

Rzadko występujący, pierwotny nowotwór kości u dzieci i młodzieży, natomiast drugi co do częstości występowania u dorosłych. Może powstawać na podłożu innej, początkowo niezłośliwej zmianie kostnej lub od razu przybrać formę złośliwą. Pojawiają się tutaj dolegliwości związane z układem moczowym oraz bólami pleców. Rokowania zależą od stadium, w jakim jest rak.

Na czym polega leczenie nowotworu kości?

Po zauważeniu u siebie objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Wczesne wykrycie nowotworu daje nam duże szanse na wyleczenie. Musimy również pamiętać, że samo leczenie uzależnione jest od typu, stadium, stopnia agresywności oraz rozsiania w organizmie. Do najczęstszych metod zalicza się operacje chirurgiczne, chemioterapię, radioterapię lub też przeszczep komórek macierzystych. Pamiętajmy również o trzymaniu się zaleceń zarówno po zdiagnozowaniu choroby, jak i w czasie jej leczenia. Warto zadbać o swój styl życia, dietę, aktywność fizyczną czy sen. Ostatnia kwestia jest niezwykle ważna, gdyż daje nam możliwość walki z chorobą. Dlatego warto postawić na dobry materac ortopedyczny, który ułatwi nam zasypianie!

Każdy z nas może zachorować. Jeśli chodzi o czynniki predysponujące do powstania nowotworu kości – to lista jest dość długa. Znajdziemy na niej m.in. płeć męską, wysoki wzrost czy też wcześniej przebytą radioterapię. Jednak tak naprawdę nie ma jednoznacznej przyczyny. Właśnie dlatego warto zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez nasze ciało i w razie wystąpienia niepokojących objawów – udać się do lekarza.

Przeczytaj także: