Trudno zaprzeczyć, że łazienka to równie istotne pomieszczenie w mieszkaniu co sypialnia czy kuchnia. Bez pewnych elementów nie jest ona w stanie dobrze funkcjonować i odpowiednio nam służyć. Jeśli aranżujemy łazienkę od samego zera, warto przygotować kompletną listę zakupów, uwzględniającą zarówno urządzenia sanitarne, jak i najmniejsze akcesoria w postaci wieszaków lub koszy do przechowywania. Każdy element ma tutaj swoją określoną funkcję – stanowi praktyczne rozwiązanie, ale także poprawia estetykę wnętrza. Jakich rzeczy nie powinno zabraknąć w dobrze wyposażonej łazience?

Odpowiednia, sprawna armatura łazienkowa

Na początku warto zdecydować się na konkretny styl, w jakim mamy zamiar urządzić swoją łazienkę. Jeśli to nam się udało, możemy pomyśleć nad zakupem odpowiednich urządzeń sanitarnych. W łazience powinna znaleźć się przede wszystkimWyposażenie łazienki od zera: jaką listę zakupów przygotować?muszla klozetowa, umywalka oraz kabina prysznicowa lub wanna. Jeśli posiadamy nieco większy metraż, śmiało możemy zdecydować się na oba rozwiązania. Prysznic to zdecydowanie bardziej funkcjonalna opcja, ale również spora oszczędność wody. Jest o wiele częściej użytkowany na co dzień, kiedy zależy nam jedynie na regularnej i szybkiej higienie ciała. Wanna to z kolei sposób na relaks, zwłaszcza podczas weekendowych wieczorów. Poszukując natomiast odpowiedniej toalety, warto wybrać podwieszany model, który wygląda nowocześnie, a poza tym jest łatwy do utrzymania w czystości. Bezkołnierzowe miski WC zużywają również mniejszą ilość wody w czasie spłukiwania. Przeglądając umywalki, lepiej zrezygnować z modeli nablatowych o zaokrąglonym kształcie. Dlaczego? Ponieważ szczególnie trudno doczyścić powierzchnie znajdujące się między umywalką a np. ścianą. Czarne baterie na armaturze też mogą być korzystnym wyjściem, jeśli chodzi o estetykę i czystość wnętrza.

Wybierz estetyczne i dopasowane do armatury meble łazienkowe

Po wyborze armatury przyszedł czas na dobór idealnych mebli łazienkowych. Powinny one podkreślać styl, w jakim zamierzamy urządzić dane pomieszczenie. Szczególną rolę odgrywają tutaj szafki i szuflady, które pełnią funkcję przechowywania oraz zapobiegają bałaganowi na otwartych półkach. Warto skupić się na dobrym doborze szafki podumywalkowej – w ostatnim czasie królują wysuwane modele o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni dostępnej pod umywalką. Praktyczne umeblowanie pomoże też zakryć nieestetyczny syfon, zapewniając dodatkowe miejsce na składowanie najważniejszych akcesoriów łazienkowych czy kosmetycznych. Łazienkę warto również wykorzystać w pionie – tutaj sprawdzą się wysokie szafki oraz słupki, w których można schować ręczniki lub zapasowe środki higieniczne. Jeśli w łazience posiadamy pralkę, trafnym wyborem będzie jej odpowiednia, elegancka zabudowa, podkreślająca wybrany styl wnętrzarski.

Jakie akcesoria łazienkowe będą niezbędne?

Kolejnym krokiem do stworzenia funkcjonalnej, idealnej przestrzeni łazienkowej jest dobór akcesoriów, takich jak mydelniczki, uchwyty na ręczniki, czy szczotki do WC. Ponownie wszystkie te elementy powinny wpasowywać się w charakter całego wnętrza. Warto, aby posiadały podobną kolorystykę czy wykończenie. Raczej nie zdecydujemy się na akcesoria o zupełnie innym stylu, które będą się gryźć na małym metrażu łazienki. Słusznym wyjściem będzie zakup zestawów łazienkowych, zawierających wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty. Nie może też oczywiście zabraknąć dużego lustra – to kluczowy element, mogący optycznie powiększyć przestrzeń. Modele ze wbudowanym oświetleniem są prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Podobnie lustra, które posiadają podgrzewaną powierzchnię, co zapobiega ich parowaniu w czasie gorących pryszniców lub kąpieli. Nie obędzie się także bez dywaniku łazienkowego, koniecznie odpornego na wilgoć, aby uniknąć konieczności jego często prania czy nawet wymieniania. Mały, elegancki dywan dodaje pomieszczeniu przytulności i służy jako ocieplenie oraz osuszenie stóp, kiedy wychodzimy spod kabiny prysznicowej. W wannie czy pod prysznicem może się też przydać mata antypoślizgowa. Raczej nie chcemy doświadczyć nieszczęśliwego wypadku spowodowanego śliską i mokrą powierzchnią. Mata antypoślizgowa to niezbędnik, jeśli w domu znajdują się dzieci lub osoby starsze mające problemy z równowagą.

Komfortowy materac również stanowi nieodzowny element wyposażenia mieszkalnego. Jego zadaniem jest wsparcie treściwego wypoczynku, który z kolei odpowiada za dobre samopoczucie psychiczne oraz zdrowie fizyczne. Wiele doskonałych materacy znajdziemy na stronie https://fit4sleep.pl/ i w sklepach w Koszalin.

Wyposażenie służące organizacji łazienki

Na małej przestrzeni łatwo o bałagan, dlatego na naszej liście zakupowej powinny znaleźć się dodatki służące organizacji. Przede wszystkim zaliczamy tutaj kosz na pranie, do którego wrzucamy wszystkie brudne ubrania (w innym przypadku często lądują one na podłodze). W sklepach możemy znaleźć naprawdę przeróżne propozycje, pozwalające dostosować się do wybranego stylu wnętrza. Mały kosz na śmieci również może ułatwić utrzymanie porządku. Lądować w nim powinien zużyty papier toaletowy czy kobiece środki higieniczne, takie jak podpaski i tampony. Funkcjonalne są także pojemniki na kosmetyki, zwłaszcza jeśli w swoje łazience nie posiadamy zamykanych szafek oraz szuflad. Kosze i pudełka pomagają zachować harmonię – każda rzecz ma swoje stricte przydzielone miejsce. Kosmetyki warto posegregować według zastosowania: w osobnym pojemniku znajdą się produkty do pielęgnacji włosów, a w jeszcze innym umieścimy preparaty do czyszczenia armatury. Rozkładana suszarka czy grzejnik ścienny to kolejne niezbędne elementy wyposażenia łazienki, które pozwalają uniknąć wieszania mokrych ręczników na kabinie prysznicowej. Wyróżniają się zarówno funkcjonalnością, jak i estetycznym designem.

Przyjemna dla oka aranżacja łazienki

Co jeszcze powinno znaleźć się na nasze liście zakupowej, jeśli zależy nam na olśniewającym wyglądzie łazienki? Bez wątpienia będą to drobne dekoracje w postaci roślin doniczkowych, mniejszych luster czy ozdobnych pojemników. Detale znacząco mogą wpłynąć na odbiór całego wnętrza, dlatego warto wybierać akcesoria, które są praktyczne i przyjemne dla oka. Dużą rolę odgrywa również oświetlenie – jedna lampa sufitowa może być niewystarczająca. Koniecznie zadbaj o zamontowanie lamp bocznych przy lustrze czy listw LED, które mogą ciągnąć się wzdłuż ściennego umeblowania. Delikatne podświetlenie półek lub wanny gwarantuje efekt “wow” i pomaga stworzyć przyjemny nastrój podczas wieczornych kąpieli.

Wyposażenie łazienki od zera skutkuje długą listą zakupów, która uwzględnia nie tylko armaturę czy umeblowanie, ale także najważniejsze akcesoria łazienkowe. Istotne jest przy tym zbalansowanie funkcji oraz stylu wnętrza. Przy małym metrażu łazienki warto decydować się na rozwiązania, które będą i praktyczne, i estetyczne. Nie bez znaczenia pozostaje jakość sprzętów, odpowiadająca za długie oraz sprawne użytkowanie pomieszczenia.

Przeczytaj także: Materace 160×200 – przegląd modeli dla par