Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile jedzenia wyrzuca się do kosza na śmieci. Tak naprawdę każdy zakup, nieumiejętne planowanie posiłków czy przygotowywanie zbyt dużej ilości przybliża nas do tego scenariusza. A gdyby tak go zmienić? Istnieje wiele sposobów, które są w stanie nam w tym pomóc. Oto garść informacji o tym, dlaczego tak naprawdę marnujemy żywność, jak przestać to robić oraz dlaczego warto zmienić swoje nawyki!
Dlaczego marnujemy żywność?
Zanim dowiemy się, w jaki sposób możemy przestać marnować żywność, warto w pierwszej kolejność uświadomić sobie, jakie są przyczyny tego postępowania. Szacuje się, że wynika to z:
- przekroczenia terminu przydatności produktów do spożycia,
- przechowywania zbyt dużej ilości jedzenia w domu,
- nakładania sobie zbyt dużych porcji i wyrzucanie resztek talerzowych,
- kupowania za dużo artykułów żywnościowych,
- niewłaściwego przechowywania żywności,
- psucia się żywności,
- braku pomysłów na wykorzystanie zakupionych produktów żywnościowych.
Jak przestać marnować żywność? Oto 8 sposobów!
Przeciwdziałanie marnowaniu żywności stanowi jedno z ważniejszych wyzwań, jakie możemy sobie postawić. Oto kilka praktycznych sposobów, które pomogą nam przestać marnować żywność!
Sposób 1 – odpowiednie planowanie posiłków
Jeśli sporządzimy tygodniowy plan posiłków, to możemy w realny sposób ograniczyć marnowanie żywności. Wynika to z faktu, iż w gotowaniu uwzględniamy tylko produkty, które już mamy w lodówce oraz spiżarni.
Sposób 2 – prawidłowe przechowywanie żywności
Starajmy się utrzymywać porządek w lodówce i spiżarni, gdyż pomoże nam to w zużywaniu w pierwszej kolejności tych produktów, które mają krótszy termin ważności. Poza tym przechowujemy je w widocznym miejscu – wtedy istnieje spora szansa, iż zużyjemy je szybciej.
Sposób 3 – kontrolowanie dat ważności
Już na etapie zakupów musimy być świadomi tego, że każdy produkt ma swoją datę ważności. Wybierajmy zatem te produkty, które mają długo ważne lub rozważmy możliwość zamrożenia, gotowania lub przetworzenia ich w inny sposób.
Sposób 4 – serwowanie mniejszych porcji
Wielu z nas ma zwyczaj nakładania dużych porcji, których potem nie jest się w stanie zjeść. Lepiej zatem nałożyć sobie mniej. Gościom natomiast pozwólmy samodzielnie nakładać sobie jedzenie.
Sposób 5 – zamrażanie
Wiele produktów nadaje się do mrożenia, co jest świetną opcją na wydłużenie ich daty ważności. Świetnie sprawdzi się tutaj sprzęt do pakowania próżniowego, dzięki któremu będziemy mieli więcej miejsca w zamrażalce.
Sposób 6 – kreatywne gotowanie
Czasem w kuchni musimy wykazać się kreatywnością. Wykorzystując składniki, które mamy w lodówce, zamiast kupować nowe, z łatwością zapobiegamy marnowaniu żywności. Stwórzmy zatem lub poszukajmy w internecie ciekawy przepis i wykorzystajmy to, co mamy.
Sposób 7 – kontrolowanie ilości na talerzu
Musimy nauczyć się oceniać, ile jedzenia faktycznie my i nasi domownicy jesteśmy w stanie zjeść. W ten sposób unikniemy nadmiernego gotowania, a co za tym idzie – również wyrzucania jedzenia.
Sposób 8 – kupowanie z umiarem
Świadome kupowanie również jest ważne w niemarnowaniu żywności. Zwracajmy uwagę na to, co kupujemy, wybierajmy produkty o dłuższym terminie ważności oraz decydujmy się na produkty, które faktycznie spożywamy.
Dlaczego warto przestać marnować żywność?
Istnieje wiele korzyści z niemarnowania żywności. Gdyby tak usiąść i się zastanowić, to możemy wyróżnić kilka kluczowych powodów, dla których warto podjąć kroki w tym celu. A zalicza się do nich:
- ochrona środowiska – produkcja żywności wiąże się z wykorzystaniem zasobów naturalnych, takich jak woda, gleba czy energia,
- oszczędność finansowa – każdy kupowany przez nas produkt kosztuje, a niemarnowanie żywności pozwala na oszczędność,
- redukcja odpadów – marnowanie żywności generuje ogromne ilości odpadów organicznych, które trafiają na składowiska śmieci, przyczyniając się do problemów związanych z gromadzeniem odpadów.
Są również psychologiczne aspekty zaprzestania marnowania żywności, które wiążą się z brakiem poczucia winy. W ten sposób możemy spokojnie spać w komfortowym łóżku, na które składa się materac Kalisz, kołdra czy poduszka. Wysokiej jakości produkty znajdziemy w sklepach internetowych, takich jak hilding.pl oraz sleepinghouse.pl.
Eliminacja marnowania żywności jest korzystne zarówno dla naszego portfela, jak i planety. Wdrożenie wymienionych wyżej sposobów w życie pozwoli zapobiec nadmiernej produkcji odpadów, a także wiąże się z licznymi korzyściami.