Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, zyskała w ostatnim czasie sporą popularność. Stanowi jeden ze sposobów na utratę wagi, a także poprawę swojego zdrowia. Z założenia opiera się na drastycznym ograniczeniu spożycia węglowodanów, z jednoczesnym zwiększeniem spożycia tłuszczów. A co tak naprawdę warto wiedzieć o diecie ketogenicznej? Oto kilka kluczowych informacji, które uwzględniają kluczowe informacje na temat diety ketogenicznej, a także jej potencjalne zalety i wady.
Główne zasady diety ketogenicznej
Dieta ketogeniczna to plan żywieniowy oparty na drastycznym ograniczeniu spożycia węglowodanów, z jednoczesnym zwiększeniem spożycia tłuszczów i umiarkowanym spożyciem białek. Jak każda dieta, wyróżnia się charakterystycznymi zasadami. W tym przypadku dotyczą one:
- ograniczenia spożycia węglowodanów – zazwyczaj ich poziom stanowi około 5-10% całkowitej liczny kalorii i w praktyce ogranicza się głównie do spożywania niewielkiej ilości warzyw,
- wysokiego spożycia tłuszczów – stanowią one zazwyczaj 70-80% całkowitej liczny kalorii, czyli są głównym źródłem energii w ciągu dnia, przez co powinny być odpowiednio zbilansowane pod względem kwasów tłuszczowych nasyconych oraz jedno- i wielonienasyconych,
- umiarkowane spożycie białka – nadmierne spożycie białka może prowadzić do konwersji części aminokwasów w glukozę, co może zakłócać proces ketozy.
Jakie są potencjalne korzyści ze stosowania diety ketogenicznej?
Dieta ketogeniczna może przynieść różne potencjalne korzyści zdrowotne, zwłaszcza dla niektórych osób. Jest ona wskazana przede wszystkim osobom dotkniętym chorobami degeneracyjnymi, takimi jak Alzheimer czy Parkinson. Poleca się ją także osobom z autyzmem, insulinoopornością czy padaczką odporną na leczenie. Jednak jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, my również możemy ją stosować. Jest to powszechnie praktykowane z uwagi na trzy główne zalety. A jakie?
Po pierwsze – utrata wagi
Jedną z najczęstszych korzyści związanych z dietą ketogeniczną jest utrata wagi. Ograniczenie spożycia węglowodanów i zwiększenie spożycia tłuszczów prowadzi do utraty wody oraz redukcji tkanki tłuszczowej, co może być korzystne dla osób z nadwagą lub otyłością. Odpowiada za to m.in. zmniejszenie apetytu na skutek uczucia sytości po spożyciu tłuszczów i białka.
Po drugie – regulacja poziomu cukru we krwi
Dieta ketogeniczna może być skutecznym narzędziem w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi, co jest istotne dla osób z cukrzycą typu 2. Wynika to przede wszystkim z ograniczenia spożycia węglowodanów i prowadzenia organizmu w stan ketozy. Warto również zaznaczyć, że dieta ketogeniczna może pomóc w poprawie wrażliwości na insulinę, co przekłada się na lepszą regulację poziomu glukozy.
Po trzecie – poprawa funkcji poznawczych i sprawności umysłowej
Istnieją badania sugerujące, że dieta ketogeniczna może wpływać na poprawę funkcji poznawczych, ale należy jednak pamiętać, że wyniki są zróżnicowane, a indywidualne doświadczenia mogą się w znaczący sposób różnić.
Jakie ryzyko niesie ze sobą dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna może przynieść korzyści dla niektórych osób, ale również niesie ze sobą pewne ryzyko. Za przeciwwskazanie uznaje się m.in. choroby układu krążenia i nerek, a także schorzenia trzustki wrodzone zaburzenia metaboliczne oraz problemy z wątrobą. Nie powinny jej także stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią. A dlaczego?
Po pierwsze – deficyt składników odżywczych
Ograniczenie spożycia węglowodanów, które są głównym źródłem wielu składników odżywczych. Wynika to z faktu, iż nie możemy tutaj spożywać wielu owoców i warzyw, a także innych produktów. Może to prowadzić do niedoborów witamin, minerałów, błonnika i innych substancji odżywczych.
Po drugie – zmęczenie i inne skutki uboczne
Początek diety ketogenicznej obejmuje przystosowanie się organizmu do zachodzących zmian. Często wiąże się z takimi objawami, jak bóle głowy czy nudności i inne dolegliwości, co może utrudnić dostosowanie się do diety. Często pojawia się także zmęczenie, przez co chcemy niemal cały dzień spędzić w komfortowym łóżku, gdzie czeka na nas materac do spania www.sennamaterace.pl/117-materace-140×190.
Po trzecie – trudność w utrzymaniu
Dieta ketogeniczna może być trudna do utrzymania z kilku powodów. Pierwszą kwestią dotyczy nagłego spożycia węglowodanów. Może to być niezwykle trudne dla osób przyczajonych do częstego spożywania takich produktów, jak makaron, chleb, owoce czy słodycze. Na trudność w utrzymaniu wpływa także brak różnorodności żywieniowej, trudności ze spożywaniem posiłków poza domem czy początkowe skutki uboczne.
Dieta ketogeniczna może być skuteczną metodą utraty wagi i poprawy zdrowia metabolicznego. Niestety, niesie ze sobą pewne ryzyko. Pamiętajmy zatem, aby przed wdrożeniem diety ketogenicznej najpierw skonsultować się z profesjonalistą – dietetykiem lub lekarzem. Pomogą oni dostosować ją do naszych indywidualnych potrzeb, dzięki czemu unikniemy ewentualnych zagrożeń dla zdrowia.