Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla każdego seniora. Konsekwencje braku ruchu to ryzyko zachorowania na schorzenia znacznie obniżające jakość życia. Trening nordic walking to bardzo dobry wybór dla osób starszych, gdyż w wielu jednostkach chorobowych może mieć działanie terapeutyczne. Czym charakteryzuje się ten typ aktywności? Czy rzeczywiście jest jedną z najbezpieczniejszych form rekreacji na świeżym powietrzu dla seniorów?

Nordic walking, a zdrowie seniora

Nordic walking to doskonały trening dla układu krążenia, a także układu oddechowego. Wynika to m.in. z rytmicznego otwierania i zamykania dłoni podczas odpychania się kijkami od podłoża. Jest to zdecydowanie niekwestionowana zaleta, która przemawia za tym, aby zalecać nordic walking osobom chorującym na serce. Terapia schorzeń sercowo-naczyniowych może być skuteczniejsza przy jednoczesnym uprawianiu nordic-walkingu. Jednak osoby chore powinny zawsze znajdować się pod kontrolą lekarza.

Ważne jest to, że podczas jednej godziny nordic walkingu można spalić ponad 400 kg! Sprawia to, że jest on aktywnością skuteczną profilaktyce otyłości. Seniorzy cierpiący na nadwagę nie tylko czują się gorzej, ale również ich życie jest krótsze niż osób o prawidłowej wadze ciała. W połączeniu ze zdrową dietą i dbaniem o sen, nordic walking jest pomocny w obniżaniu masy ciała. Poprawia równowagę dynamiczną, zmienia skutecznie skład ciała i profil lipidowy.

Nordic walking charakteryzuje się bezpieczeństwem i niskim ryzykiem prawdopodobieństwa wystąpienia urazu. Podsumowując – regularne ćwiczenia aerobowe z kijkami poprawiają wyniki badań układu sercowo-naczyniowego, siłę mięśni i równowagę. Tym samym korzystnie wpływają na ogólną jakość życia.

Jak przygotować się do ćwiczeń?

Rekreacja na świeżym powietrzu dla seniorów - nordic walking idealnym wyborem?Nordic walking to aktywność fizyczna, która jest bardzo bezpieczna. Jednak w przypadku seniorów, ważne jest dobre przygotowanie się do rozpoczęcia ćwiczeń. Pierwsza kwestia dotyczy zakupu dobrego sprzętu. Ubrania powinny być wygodne, buty dobrze dopasowane, a kijki lekkie, z wygodną rękojeścią. Szukając idealnych kijków warto zwrócić uwagę na to, aby były do nich dołączone nakładki na końcówki, które są potrzebne, aby można było wygodnie chodzić po różnych nawierzchniach.

Aby uniknąć błędów, warto przynajmniej raz przejść się na zajęcia z instruktorem. Wskaże on podstawowe zasady techniczne, których przestrzeganie sprawi, że ćwiczenia będą rzeczywiście efektywne. Dla wielu osób dużą trudnością jest dopasowanie wysokości kijka. Podstawowa zasada mówi, że należy zgiąć rękę w łokciu pod kątem 90 stopni i wówczas rękojeść kijka powinna znaleźć się w dłoni (a kijek musi wówczas być ułożony prostopadle do podłoża). Jednak zdecydowanie łatwiejsze jest ustawienie dobrej wysokości przez osobę, która może ocenić to z zewnątrz.

Czy nordic walking to zawsze dobry wybór?

Nordic walking jest uniwersalny. Rozbudowuje różnorodne partie mięśniowe i większość seniorów może korzystać z tej formy aktywności. Istnieją jednak pewne ograniczenia, które stanowią albo całkowite przeciwwskazanie, albo zalecają zmniejszenie intensywności ćwiczeń. W jakich sytuacjach konieczne jest uzyskanie zgody lekarza?

  • Endoproteza biodra – nie stanowi całkowitego przeciwwskazania, jednak zazwyczaj nakazuje się powstrzymanie od ćwiczeń przez około 6 miesięcy.
  • Urazy ortopedyczne – złamania czy skręcenia powinny być w pełni wyleczone. Dopiero później można poprosić lekarza prowadzącego o wyrażenie zgody na ćwiczenia.
  • Problemy z ciśnieniem – dotyczy to w szczególności zbyt wysokiego ciśnienia.
  • Hiperglikemia – stanowi przeciwwskazanie jedynie w ekstremalnych przypadkach.
  • Zaburzenia rytmu serca – arytmia, zapalenie mięśnia sercowego czy przebycie zawału.
  • Zabiegi chirurgiczne – m.in. przecięcie mostka czy zabieg na chrząstce stawowej.

Nie tylko ćwiczenia, ale również regeneracja

Ćwiczenia są bardzo ważne dla ogólnego stanu zdrowia każdego seniora. Jednak nie stanowią jedynego czynnika wpływającego na dobrostan osób starszych. Każdy aktywny senior powinien dbać o regenerację organizmu, która jest niezbędna dla utrzymania zdrowia przez jak najdłuższy czas. Podstawowa kwestia dotyczy snu. W sypialni zawsze powinien znajdować się wygodny materac, np. taki jak jeden z dostępnych tu https://sleepinghouse.pl/161-materace-160×190-cm. Jego twardość należy dostosować do wagi użytkownika, a rodzaj wypełnienia – do indywidualnych preferencji.

Mięśnie potrzebują ruchu, jednak niezbędny jest dla nich czas na odbudowę. W ciągu każdego dnia należy wygospodarować czas na regenerację. Jednak seniorom nie są polecane popołudniowe drzemki. Stanowią bowiem istotny czynnik ryzyka bezsenności i innych zaburzeń snu. Warto też pamiętać o sytuacjach, w który trening po prostu należy sobie odpuścić. Przemęczenie czy przeziębienie to okoliczności sugerujące raczej pozostanie w domu, pod ciepłym kocem, niż wykonywanie intensywnych ćwiczeń na świeżym powietrzu. Dotyczy to w szczególności seniorów o obniżonej odporności.

Nordic walking – korzyści emocjonalne

Noric walking, podobnie jak każda inna forma aktywności fizycznej, wpływa korzystnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne! Seniorzy – w szczególności zmagający się z chorobami przewlekłymi – mają tendencje do obniżonego nastroju, a nawet do chorowania na depresję. Nordic walking może stanowić ważną część profilaktyki zdrowia psychicznego.

Chodzenie z kijkami stanowi też okazję do aktywizacji społecznej. Samotne osoby w starszym wieku mają okazję poznać innych ludzi i odnaleźć się w pewnej grupie społecznej. Wiąże się to ze znaczną poprawą funkcjonowania emocjonalnego i z uzyskaniem nowego źródła sił i zaangażowania.

Nordic walking to bezpieczna aktywność, która może przynieść seniorowi wiele korzyści. Warto spróbować tej formy rekreacji na świeżym powietrzu i zainwestować czas oraz siły w swoje zdrowie.