Każda osoba zmaga się ze swoimi osobistymi problemami związanymi z różnymi dziedzinami życia. Jedną z nich jest nasz wygląd. Możemy narzekać na naszą sylwetkę, matowe włosy, blizny, które pojawiły się w różnych okresach naszego życia, a każda z nich ma swoją własną historię. Niektóre osoby narzekają również na swój charakter, a to trudniej zmienić niż cechy wyglądu. Cierpisz z powodu suchego ciała i spierzchniętych pięt? W tym artykule dowiesz się, jakie są ku temu powody, dlaczego nie możesz porządnie nawilżyć swojego ciała oraz pięt i jak zaradzić ich suchości. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Dlaczego mam suche ciało?

Zacznijmy od początku, czyli od możliwych przyczyn suchej skóry ciała. Jest ich wiele, a poniżej przedstawimy te najczęściej odpowiedzialne za suchość naskórka:

Brak nawilżenia od wewnątrz organizmu

Niewystarczająca ilość spożywanej wody w ciągu dnia może prowadzić do odwodnienia organizmu, co ma również wpływ na kondycję skóry. Nawilżanie ciała od wewnątrz, czyli picie wody czy herbaty, jest równie istotne jak stosowanie kremów nawilżających na powierzchni skóry.

Czynniki zewnętrzne

Suche ciało i spierzchnięte pięty - jak sobie z nimi poradzićEkspozycja na skrajne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, mróz czy słońce, może prowadzić do wysuszenia skóry. Suchy klimat, który raczej występuje w Polsce, niska wilgotność powietrza oraz częste przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach również mogą odegrać rolę w doprowadzeniu do suchości ciała.

Niewłaściwa pielęgnacja

Kosmetyki takie jak mydła czy żele pod prysznic, które zawierają w swoim składzie mocną chemię również mogą uszkadzać naturalną barierę ochronną skóry, prowadząc do jej przesuszenia.

Czynniki genetyczne

Niektóre osoby mogą być bardziej podatne na problemy z suchą skórą ze względu na ich genetykę.

Oczywiście istnieje jeszcze więcej różnych możliwych przyczyn suchości skóry. Jednym z nich jest starzenie się skóry, która wraz z wiekiem traci zdolność do zatrzymywania wilgoci, co prowadzi do jej przesuszenia. Jeszcze innym czynnikiem może być zła dieta, w której mało jest zdrowych tłuszczy i składników odżywczych, które mogłyby wspomóc ładny wygląd skóry.

Poznaj sposoby na suchą skórę ciała!

Na szczęście znamy już sposoby, dzięki którym Twoja skóra ciała będzie dobrze nawilżona i tym samym będzie pięknie wyglądać!

Regularne nawadnianie organizmu

Pierwszym i najważniejszym elementem powrotu skóry do ładnego wyglądu, bez suchych miejsc, jest regularne nawadnianie swojego organizmu. Przeciętny człowiek powinien wypijać około 2 litrów wody dziennie, ale oczywiście ta liczba może się zmienić ze względu na wiek, wagę, płeć czy intensywność aktywności fizycznej. Pamiętaj, że wodę możesz pić z różnymi dodatkami, takimi jak cytryna, mięta, kawałki arbuza czy ogórek. W codziennym nawodnieniu organizmu pomogą Ci również różne herbaty!

Delikatna higiena

Unikaj długich, gorących kąpieli, ponieważ gorąca woda może prowadzić do usunięcia naturalnej bariery z powierzchni skóry. Zamiast tego, bierz krótkie prysznice lub kąpiele i używaj ciepłej lub letniej wody. Koniecznie ogranicz czas ekspozycji na gorącą wodę!

Pielęgnacja ciała

Jeśli chodzi o pielęgnację ciała, to wybieraj delikatne mydła o neutralnym pH, które nie uszkadzają naturalnej bariery ochronnej skóry. Unikaj natomiast mydeł zawierających silne detergenty lub substancje zapachowe. Po każdym prysznicu lub kąpieli, nakładaj na swoje ciało balsam nawilżający skórę. To pozwoli pozbyć się suchych miejsc na ciele. Wybieraj balsamy z naturalnymi składnikami nawilżającymi, takimi jak masło shea, olej kokosowy czy olej jojoba.

W pielęgnacji suchej skóry bardzo ważne są również peelingi, więc postaraj się je wykonywać chociaż raz w tygodniu. Koniecznie jedz produkty bogate w tłuszcze omega-3, witaminy A, C i E oraz antyoksydanty, ponieważ pomoże Ci to utrzymać zdrową skórę.

Suche pięty – jak sobie z nimi radzić?

Suchość pięt może być spowodowana przede wszystkim niewłaściwą pielęgnacją, np. brakiem regularnego nawilżania. Kolejnym ważnym elementem jest noszenie nieodpowiedniego obuwia lub chodzenie na boso. W takich momentach pięty tracą wilgoć i są narażone na czynniki zewnętrzne, co może prowadzić do ich suchości. Oczywiście suche pięty mogą być wynikiem uwarunkowań genetycznych. Na szczęście znamy już sposoby, jak sobie z nimi poradzić! Bardzo ważna jest regularna pielęgnacja, nawilżanie balsamami i olejami oraz noszenie odpowiedniego obuwia. Jeśli masz bardzo suche pięty, to możesz na noc smarować je grubą warstwą balsamu i wkładać stopy do skarpetek. Dzięki temu skóra będzie miała całą noc na wchłonięcie nawilżenia.

Pamiętaj, że sukcesem do wymarzonego wyglądu skóry jest również dobry odpoczynek. To zapewnić może jeden z naszych materacy, a szczególnie polecamy model Hilding Fiord, który jest produktem ekologicznym. W swoim wnętrzu skrywa kilka warstw różnych pianek, które razem tworzą idealną powierzchnię do spania dla, które potrzebują wyjątkowo dobrego odpoczynku. Więcej dowiesz się pod tym linkiem: www.hilding.pl. Serdecznie zapraszamy!