Od wielu lat powszechnie wiadomo, że zwierzęta, a zwłaszcza psy mogą być zwierzętami terapeutycznymi i pomagać osobom, które zmagają się z różnymi dolegliwościami na tle emocjonalnym, psychicznym czy fizycznym. Co więcej, wpływ interakcji ze zwierzętami na nasze zdrowie i dobrostan jest coraz bardziej doceniany i badany w dziedzinie terapii. W poniższym artykule dowiesz się, jakie zwierzęta mogą zostać zwierzętami terapeutycznymi, na czym polega ich szkolenie oraz jaki wpływ mają na nasze zdrowie i dobrostan, dlatego serdecznie zapraszamy do dalszej lektury!

Na czym polega terapia z udziałem zwierząt?

Terapia z udziałem zwierząt, nazywana inaczej terapią asystowaną zwierzętami, opiera się przede wszystkim na wykorzystywaniu interakcji ze zwierzętami w celu poprawy zdrowia fizycznego, psychicznego, emocjonalnego i społecznego człowieka. Forma terapii, która wykorzystuje zwierzęta, jest bardzo szeroko stosowana w różnych dziedzinach. Między innymi w rehabilitacji, leczeniu zaburzeń psychicznych, terapii zajęciowej czy pracy z osobami starszymi oraz dziećmi.

Jakie zwierzęta mogą zostać „terapeutami”?

W terapii asystowanej zwierzętami wykorzystuje się różne gatunki zwierząt, ale najczęściej spotykanymi i najbardziej popularnymi są psy, konie, koty i delfiny. Każdy z tych gatunków posiada unikalne cechy, które czynią je przydatnymi jako terapeuci.

  1. PsyTerapeutyczna moc zwierząt — wpływ interakcji na nasze zdrowie i dobrostan

Psy są zwierzętami, które od dawna kojarzone są jako najlepsi przyjaciele ludzi. Dlatego też są najczęściej wykorzystywane w terapii asystowanej zwierzętami ze względu na ich zdolność do nawiązywania bardzo bliskich relacji z ludźmi. Są one lojalne, przyjazne, a do tego łatwo się uczą! Do terapii są wykorzystywane różne rasy psów, np. golden retriever, labrador retriever, owczarek niemiecki czy pudel. Psy terapeutyczne mogą pomagać osobom, które cierpią z powodów zaburzeń psychicznych, zmagają się z niepełnosprawnością fizyczną lub potrzebują emocjonalnego wsparcia.

  1. Konie

Konie również są dość często wykorzystywane w terapii asystowanej zwierzętami, a dokładniej nazywana jest hipoterapią. W czasie terapii na koniu ruch końskiego grzbietu stymuluje mięśnie i układ nerwowy pacjenta. Konie są cierpliwe, posłuszne i wyczulone na emocje człowieka, co jest bardzo ważne podczas relacji z człowiekiem. Dzięki pracy z końmi pacjenci mogą poprawić równowagę, siłę mięśniową, koordynację i zdolności społeczne. Więcej o koniach oraz o tym, jak o nie dbać dowiesz się na stronie: https://cheval.pl/.

  1. Koty

Koty nie są tak często wykorzystywane w terapii, ponieważ ich charaktery są dość ciężkie i bardzo różne. Jednak kiedy już kot został wyszkolony, to może pomóc obniżyć poziom stresu oraz zrelaksować się, dlatego często koty terapeutyczne można spotkać w domach opieki czy domach spokojnej starości, gdzie są stałymi mieszkańcami.

  1. Delfiny

Terapia, która wykorzystuje delfiny, nazywana jest inaczej delfinoterapią. Ta forma terapii asystowanej zwierzętami jest często stosowana w pracy z osobami z niepełnosprawnością intelektualną, autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi. Delfiny są interaktywne, empatyczne i mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Terapia z udziałem delfinów może pomóc w poprawie koncentracji, komunikacji, motoryki i zdolności społecznych.

Oprócz tych gatunków inne zwierzęta, takie jak króliki, ptaki czy chomiki, mogą również odgrywać rolę terapeutyczną w niektórych przypadkach. Wybór odpowiedniego zwierzęcia zależy od celów terapii, potrzeb pacjenta oraz kontekstu terapeutycznego. Bardzo istotne jest to, żeby zwierzę było doskonale wyszkolone, miało odpowiednie cechy charakteru, temperament i było w stanie dostosować się do człowieka, który potrzebuje jego pomocy.

Na czym polega szkolenie zwierząt terapeutycznych?

Szkolenie zwierząt terapeutycznych polega na przygotowaniu ich do pracy w terapii asystowanej zwierzętami. Jest to proces, który wymaga bardzo dużej ilości czasu, cierpliwości, a przede wszystkim profesjonalnego podejścia. Oto kilka elementów, które koniecznie muszą się znaleźć w szkoleniu zwierząt terapeutycznych:

  • posłuszeństwo i podstawowe komendy — zwierzęta terapeutyczne muszą być koniecznie dobrze wyszkolone, jeśli chodzi o posłuszeństwo i wykonywanie podstawowych komend, takich jak: „siad”, „zostaw” czy „leżeć”. Dobre wyszkolenie w tych aspektach umożliwia terapeucie kontrolowanie zachowań zwierzęcia podczas sesji terapeutycznych i utrzymanie bezpieczeństwa.
  • terapia społeczna — zwierzęta, które są szkolone na te przeznaczone do terapii, muszą być przyzwyczajone do interakcji z różnymi ludźmi. Zwierzęta te muszą być obojętne na wiek, zdrowie i emocje, które towarzyszą ludziom podczas spotkania. Szkolenie obejmuje eksponowanie zwierzęcia na różne sytuacje społeczne, aby mogło dobrze radzić sobie z różnymi typami pacjentów i ich potrzebami.
  • terapia sensoryczna — zwierzęta terapeutyczne są bardzo często dotykane przez pacjentów, więc muszą być wyszkolone i przyzwyczajone do tego.

Bardzo istotne jest to, że szkolenie zwierząt terapeutycznych powinno odbywać się w specjalnych miejscach oraz być wykonywane przez profesjonalnych trenerów, którzy mają doświadczenie w pracy ze zwierzętami terapeutycznymi. Po dniu spędzonym na tresurze zwierzęcia terapeutycznego każdemu należy się odpoczynek. My szczególnie polecamy materace o średniej twardości, które znajdziesz na stronie: https://sleepinghouse.pl/107-materace-srednie. Jeśli szukasz jednak czegoś ekologicznego, to bardzo mocno polecamy ten model materaca: https://hilding.pl/produkt/materace-ekologiczne/hilding-garda/, który z pewnością spełni Twoje oczekiwania!

Materiał partnera sleepinghouse.pl