Pielęgnacja włosów wymaga sporo czasu. Jeśli chcemy mieć piękne i zdrowe kosmyki, wymaga to od nas pewnego poświęcenia. Nie zawsze jednak mamy energię i siłę na to, aby odpowiednio zająć się naszą fryzurą. Wtedy na przykład nie suszymy włosów po ich wieczornym umyciu. Czy to prawidłowe działanie? Dowiedz się, jak skutki ma spanie w mokrych włosach!

Dlaczego nie należy spać w mokrych włosach?

Większość osób myje włosy wieczorem. Jest to świetny moment, aby pod prysznicem się odprężyć po całym dniu. Możemy wykonać pielęgnację, by ponadto lepiej się poczuć. Nie ma wątpliwości, że wtedy dbanie o nasze włosy czy ciało jest czystą przyjemnością. Często jednak zdarza się, że gdy już skończymy brać prysznic, pragniemy jak najszybciej się położyć i zrelaksować przed zaśnięciem. Nie chcemy marnować naszego czasu na suszenie włosów, które u niektórych osób może trwać bardzo długo. Spinamy włosy i ostatecznie decydujemy się iść spać w mokrych. Powinniśmy jednak wiedzieć, że nie jest to dobra decyzja. W pierwszej kolejności warto uzmysłowić sobie, że gdy włos jest mokry, zmienia się jego struktura. Jego łuska jest wtedy bardziej odchylona. Z tego względu jest bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Kiedy śpimy, ocieramy głowę o poduszkę i zmieniamy pozycję snu, a nasze włosy nie dość, że się wtedy niszczą, to jeszcze plączą. Na następny dzień możemy mieć problem z ich rozczesaniem. Układanie i przywrócenie włosów do odpowiedniego stanu zajmie nam rano sporo czasu, a fryzura wciąż nie będzie wyglądała najlepiej. Spanie w mokrych włosach prowadzi do pogorszenia się kondycji włosa i jego zmatowienia. Kosmyki stają się kruche, a do tego zdecydowanie częściej się łamią. Są wrażliwsze, przez co i na co dzień możemy mieć problem z ich łamliwością. Zauważymy też, że naszym włosom brakuje objętości, przez co gorzej się prezentują.

Jakie skutki ma spanie w mokrych włosach?Najbardziej negatywny skutek, jaki wynika ze spania w mokrych włosach, to przede wszystkim rozwój grzybów i bakterii na naszej pościeli. Skóra głowy posiada swój własny mikrobiom. Leżenie w mokrych kosmykach nie jest dla niego korzystne. Nasze włosy same w sobie mają różne bakterie, a gdy stykają się z poduszką, na której znajduje się kurz czy roztocza, poziom zanieczyszczeń znacząco wzrasta. Najgorsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy w sypialni jest wilgotno i ciepło, grzyby czy bakterie rozwijają się wówczas wiele bardziej. Nasza skóra głowy bardzo na tym cierpi – zmienia się jej poziom pH. To może doprowadzić do wytworzenia się poważnych chorób skóry, takich jak grzybica, łojotokowe zapalenie skóry głowy i łupież. Wywołuje to ponadto różne nieprzyjemne objawy, jak na przykład świąd czy łuszczenie. Oprócz tego stajemy się podatni na inne infekcje. Kiedy kładziemy się spać z mokrymi włosami gdzieś, gdzie jest zimno, ryzykujemy nabawieniem się przeziębienia.

Co zrobić, aby poprawić naszą higienę snu?

Pogorszenie higieny snu to niezwykle przykra konsekwencja spania z mokrymi włosami. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawę z tego, że w taki sposób szkodzi swojemu wypoczynkowi i nie tylko. Brudna, nieświeża powierzchnia snu może prowadzić do pojawienia się problemów skórnych. Bez wątpienia zauważymy na naszej twarzy nieprzyjemne skutki takiego zachowania. Jeśli zdarzyło nam się spać w mokrych kosmykach, powinniśmy szczególnie zadbać o naszą higienę snu. Pamiętajmy o tym, aby regularnie prać pościel i inne artykuły sypialniane. Nie jedźmy w łóżku ani nie pozwalajmy zwierzakom na wskakiwanie do środka. Oprócz tego zainwestujmy w produkty o wysokiej jakości. W celu zadbania o naszą higienę snu wspaniale sprawdzi się https://hilding.pl/produkt/ochraniacz-na-materac/ochraniacz-bawelniany-wodoodporny/. Jest to bawełniany ochraniacz, który ochrania nasze podłoże snu przed gromadzeniem się wilgoci i rozwojem zanieczyszczeń czy pleśni. Dzięki niemu na pewno zauważymy poprawę w naszym wypoczynku. Oczywiście, najpierw musimy zakupić odpowiedni materac. Dopiero wtedy, gdy postawimy na model o wysokiej jakości i wspaniałych właściwościach, przekonamy się, że jest to coś, o co warto dbać, aby służyło nam jak najdłużej. Świetne materace piankowe, hybrydowe czy sprężynowe czekają na stronie https://www.sleepmed.pl/.

Jak suszyć włosy?

Jeśli będziemy spać w mokrych włosach, na pewno nie polepszymy stanu naszych kosmyków. Nauczmy się odpowiednio je suszyć i się o nie troszczyć, a przekonamy się, że nasze włosy też mogą być piękne i silne. Pamiętajmy o tym, aby nie sięgać po suszarkę zaraz po umyciu – dajmy włosom kilkanaście minut na to, aby same trochę podeschły. Przed samym suszeniem powinniśmy ponadto nałożyć na nie kosmetyk z termoochronną. Przyda się to nawet wtedy, gdy suszymy je zimnym nawiewem. Okazuje się bowiem, że jest to najlepsza opcja, która nie wyrządza naszym włosom żadnych krzywd. Delikatny, zimny nawiew polubi też nasza skóra głowy. Gdy już je wysuszymy, musimy je spiąć. Jest to niezwykle ważny krok, który pomoże nam chronić kosmyki przed ewentualnymi zniszczeniami. Dobre będzie spięcie w warkocz, dzięki któremu nasze włosy zebrane są na całej długości. Nazajutrz może ponadto zapewnić efekt delikatnych fal. Niezależnie od tego, jaką fryzurę wybierzemy, dopilnujmy, aby spinać ją za pomocą miękkich, przyjemnych w dotyku gumek. One będą korzystne dla naszych włosów. Równie dobrze sprawdzą się czepki bawełniane lub jedwabne, w które możemy zawinąć całe włosy. To niezwykle wygodna opcja przede wszystkim dla tych, którym przeszkadzają leżące wszędzie włosy. Jeśli chcemy poznać więcej technik pielęgnacyjnych, odwiedźmy stronę https://kobietaizdrowie.com.pl/.

Jak jeszcze zadbać o włosy?

Jeśli chcemy odwrócić skutki spania w mokrych włosach, postawmy na odpowiednią pielęgnację. Jej podstawą powinny być sprawdzone, dopasowane do naszego typu włosów kosmyki, które odżywią je i nawilżą. Do skóry głowy używajmy raz w tygodniu peelingów, które ją oczyszczą, a do tego odbiją nasze włosy od nasady. Zwróćmy uwagę na to, aby być delikatnym podczas szczotkowania. Nie żałujmy pieniędzy na różnego rodzaju olejki czy serum, które nadają im blask.

Nawet jeśli odczuwamy silną niechęć do wysuszenia naszych włosów, nie ryzykujmy spania w mokrych kosmykach. Jest to niewskazane zarówno dla naszej fryzury, jak i pościeli, do której przykładamy mokre włosy. Poświęćmy ten czas lub postarajmy się wcześniej przeprowadzać mycie włosów.

Materiał partnera Sleepmed.pl