Odpoczynek w postaci snu zajmuje człowiekowi około ośmiu godzin dziennie, co stanowi aż ⅓ doby! Warto zadbać o to, aby był on jak najlepszy. Co musisz zrobić, aby Twój sen był zdrowy? Z czego zrezygnować? Jakie mogą być konsekwencje złego snu? Odpowiadamy i podpowiadamy!

Jakie mogą być konsekwencje niedosypiania?

Sen jest bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka, dlatego zwrócić uwagę na niektóre elementy, które sprawią, że będzie on optymalny. A jakie mogą być negatywne skutki niedosypiania?

 • pojawia się zwiększone ryzyko wystąpienia poważnych chorób takich jak cukrzyca, otyłość i choroby serca
 • krótkie spanie może zwiększyć pojawienie się różnych nowotworów, np. piersi, prostaty czy jajników
 • kiedy śpisz za mało, masz większe predyspozycje do zachorowania na depresję
 • brak regularnego snu przyczynia się do stanu naszej skóry, a zwłaszcza cery. Kiedy będziesz spać niewystarczającą ilość godzin, to na Twojej twarzy uwidocznią się liczne zmarszczki, zaczerwienienia i wypryski
 • jeśli nie śpimy zbyt długo w ciągu nocy, to nasz apetyt jest znacznie zwiększony w ciągu dnia, a takie kompulsywne jedzenie może spowodować pogorszenie się naszego stanu zdrowia

Dzięki licznym badaniom wiemy już jakie konsekwencje mogą pojawić się, jeśli zaniedbamy nasz odpoczynek. Bardzo łatwo to zmienić i polepszyć swoją jakość i ilość snu. Jak? O tym poniżej!

Rób to!

Istnieje kilka niepisanych zasad, którymi powinien kierować się każdy, aby mieć pewność, że będzie dobrze spać.

 • Zdrowy sen, czyli jaki?odpowiednia temperatura w sypialni nie powinna radykalnie przekraczać 20° Celsjusza, choć jest oczywiście margines, który można przekroczyć. Wynosi on nie więcej niż 2-3° Celsjusza. Ciekawostką jest to, że Norwegowie uwielbiają spać w bardzo niskich temperaturach, które często nie przekraczają nawet 15° Celsjusza, a w swoich sypialniach nie montują grzejników.
 • odpowiednia wilgotność powietrza w sypialni wynosi między 40 a 60%. Musimy tutaj wziąć pod uwagę pogodę na zewnątrz, porę roku czy występowanie roślin w pomieszczeniu.
 • zdrowy sen wynosi przynajmniej 7 godzin!Należy pamiętać, że podczas tej kilkugodzinnej przerwy organizm się regeneruje i przygotowuje na nowy dzień. Nie możemy myśleć, że spanie jest oznaką lenistwa i mocno go ograniczać.
 • odpowiednia pozycja do spania również jest bardzo ważna, więc jeśli masz swoją ulubioną, np. na boku czy na plecach, to od razu się tak ułóż na łóżku i czekaj na nadejście snu!
 • picie alkoholu przed snem nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może on obniżyć jakość snu w kolejnych fazach. Zamiast napojów alkoholowych postaw na herbatę z melisy, która odpowiednio Cię wyciszy i zrelaksuje.
 • czego nie należy jeść przed snem?Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią porę kolacji, która powinna nastąpić 2-3 godziny przed planowanym położeniem się do łóżka. Spowodowane jest to tym, że praca jelit nocą jest zmniejszona, co oznacza, że nasz organizm, zamiast spalić kalorie, to przechowuje je w postaci tłuszczu. Na ostatnim posiłku w ciągu dnia unikaj ciężkostrawnych potraw, żywności wysokoprzetworzonej, słodyczy. Możesz jednak wspomóc swój organizm w zasypianiu poprzez zjedzenie produktów bogatych w aminokwasy odpowiedzialne za produkcję melatoniny, czyli hormonu ułatwiającego zasypianie. Są to na przykład: ryby, soja, tofu, chude mięsa, mleko, sery czy pestki dyni.
 • ostatnią kawę wypij na około sześć godzin przed planowanym zaśnięciem.
 • zadbaj o odpowiednią pościel! Najlepszym wyborem będą te wykonane z naturalnych tkanin, np. pościel z lnu lub bawełny. Są one bardzo przewiewne, więc nie dopuszczą do przegrzania się organizmu.

Materac jest ważny!

Oprócz powyższych wskazówek bardzo ważnym elementem dobrego snu jest materac. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych rodzajów tego typu produktów i z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Materace mają swoje unikalne właściwości, które dostosowane są do potrzeb jego użytkownika. Świetnym elementem sypialni będzie również pościel odporna na spieranie, która będzie świetnym dodatkiem dekoracyjnym. Jeśli cierpisz na różne alergie, to polecamy  poduszkę antyalergiczną, która sprawi, że zapomnisz o swoich dolegliwościach.