Sen to jedna z naszych najważniejszych potrzeb naturalnych. Bez odpowiedniego odpoczynku nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Stajemy się zmęczeni, podirytowani i roztargnieni. Aby uniknąć tego efektu, powinniśmy zadbać o to, by nasz wypoczynek był dobry i przynosił nam dużo energii. Jak skutecznie poprawić nasz sen?

Wprowadzenie wieczornej rutyny 

Nawyki grają ogromną rolę w naszym życiu. To, jakie zwyczaje regularnie praktykujemy, odbija się na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Należy zatroszczyć się o to, by wprowadzona przez nas rutyna zapewniała nam dużo korzyści, a nie powodowała, że czujemy się jeszcze gorzej.

Niezwykle istotna jest wieczorna rutyna. Ma ona być procesem, który nas zrelaksuje, wyciszy i przygotuje do dobrego snu. Jak może wyglądać taka wieczorna rutyna? To wszystko zależy od nas. Warto jednak postawić na czynności, które poprawią nasze samopoczucie. Możemy na przykład codziennie wieczorem wykonywać różne ćwiczenia, parzyć filiżankę ulubionej, wyciszającej herbaty czy czytać rozdział książki, która pozwoli nam oderwać myśli od rzeczywistości.

Czego koniecznie nie powinniśmy robić? Szczególnie niezdrowe będzie korzystanie z telefonu przed snem. Niebieskie światło, jakie emituje ekran, źle wpływa na nasze oczy.

Jak poprawić nasz sen?Zrezygnowanie z jedzenia tuż przed snem

Duża, syta kolacja tuż przed pójściem spać to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Zjedzenie czegoś przed snem spowoduje, że nasz żołądek będzie pracował przez całą noc, próbując strawić spożyte jedzenie. Będzie skutkowało to bólem brzucha i trudnościami z zaśnięciem.

Zadbanie o odpowiednią temperaturę

Odpowiednia temperatura również wpływa na to, jak się wysypiamy. W naszej sypialni nie powinno być ani za chłodno, ani za ciepło. Optymalna temperatura to około 20 stopni. Warto pamiętać o tym, by codziennie przed zaśnięciem przewietrzyć pokój choć na chwilę.

W szczególnie ciepłe dni sprawdzi się pościel satynowa 140×200, której materiał zapewni niezwykłą przewiewność i cyrkulację powietrza. Satyna to delikatna, chłodna w dotyku tkanina, która zagwarantuje nam wspaniałą wygodę. Pod taką pościelą bez wątpienia łatwiej będzie nam zasnąć.

Zainwestowanie w dobry materac

Bolące plecy, ciągle uczucie zmęczenia, ból karku…? Jeśli te objawy brzmią znajomo, to znak, że powinniśmy koniecznie zainwestować w nowy materac. Spanie na zbyt miękkim lub zbyt twardym podłożu ma dla nas niezwykle niezdrowe skutki.

Materac musi być dopasowany do naszego wzrostu i wagi oraz ewentualnych dolegliwości. Jeśli zmagamy się z chronicznym bólem kręgosłupa, zadbajmy o materac z właściwościami ortopedycznymi. To spowoduje, że pozbędziemy się bólu i będziemy budzić się wypoczęci i zrelaksowani.

W poprawie naszego snu sprawdzi się również poduszka anatomiczna. Oddziałuje ona na temperaturę naszego ciała, a następnie dostosowuje się do naturalnych krzywizn. Dzięki temu otrzymujemy idealnie podparcie dla naszej głowy i szyi.

Nie musimy godzić się na ciągłe zmęczenie i bezsenność. Poprawa jakości naszego snu to proste zadanie, które przyniesie nam wiele korzyści. Warto zadbać o te aspekty, ponieważ w ten sposób staniemy się energiczni i zrelaksowani, a do tego poprawi się nasze samopoczucie i zdrowie.