Zadbane i piękne kwiaty doniczkowe stanowią doskonałą dekorację wnętrza domu. Jednak aby mogły one dobrze rosnąć oraz kwitnąć, należy je odpowiednio pielęgnować. Czasem niestety bywa tak, że mimo naszych starań oraz wysiłku, rośliny nie chcą wypuszczać kwiatów, a my pozostajemy bezradni. Co w takim przypadku robić? Jakie mogą być przyczyny takiej sytuacji i jakie działania należy podjąć, aby rośliny w końcu zaczęły kwitnąć?

Kwiat nie kwitnie, ponieważ nie spełniamy jego wymagań

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że każdy kwiat ma swoje indywidualne wymagania, a to oznacza, że musimy im sprostać. W przeciwnym razie roślina może obumierać lub właśnie nie chcieć kwitnąć. Wymagania te najczęściej dotyczą częstotliwości i intensywności podlewania, lokalizacji w korzystnym dla rośliny miejscu, temperatury otoczenia, poziomu nasłonecznienia, a nawet rodzaju ziemi i odpowiedniej doniczki. Wszystkie te elementy składają się na ogólną kondycję kwiatów doniczkowych. Niekiedy nawet bywa tak, że roślina szybko rośnie, jednakże nie kwitnie, choć początkowo posiadała piękne kwiaty. Wtenczas tak naprawdę trudno wskazać na jednoznaczną przyczynę problemu, dlatego też warto spojrzeć całościowo, aby móc jak najlepiej zadbać o zdrowie swojej rośliny.

Za mokro, a może za sucho?

Dlaczego kwiaty doniczkowe nie chcą kwitnąć?Gdy nasze kwiaty doniczkowe nie chcą kwitnąć, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na sposób, w jaki je podlewamy. Jeśli zauważamy wyraźne oznaki wysuszenia, takie jak zżółknięte liście, źródłem problemu może być przesuszona ziemia i bryła korzeniowa. Być może więc podlewamy roślinę zbyt rzadko, zbyt małą ilością wody lub nie do końca równomiernie – nawet ten aspekt może powodować obumieranie kwiatów doniczkowych. Jak z kolei rozpoznać, że roślina jest przelana? Tutaj też znaczenie ma zmiana koloru liści – nierzadko przyjmują one nawet ciemną barwę, a w doniczce możemy zauważyć rozwój pleśni, która objawia się białym nalotem.

Posiadasz nieodpowiednią doniczkę

Za problemem braku kwitnięcia Twojej rośliny może także stać dobór nieodpowiedniej doniczki. Gdy kwiat zaczyna intensywnie się rozwijać, może zacząć brakować mu miejsca w doniczce. Dlatego też do danego gatunku rośliny należy dobrać odpowiednio dużą doniczkę, która pozwoli na jej swobodny wzrost. Zbyt mała doniczka może bowiem ograniczać rozwój systemu korzeniowego, co z kolei wpływa na zdolność rośliny do wytwarzania kwiatów. To jednak nie wszystko! Kwiaty takie jak storczyk mogą mieć dodatkowe wymagania, które dotyczą dostępu systemu korzeniowego do promieni słonecznych. Dlatego też storczyki najlepiej umieszczać w przezroczystych osłonach i doniczkach, dzięki czemu będą intensywniej kwitnąć.

Nie przesadzasz swoich kwiatów

Niektóre gatunki kwiatów, aby mogły się dobrze rozwijać, wymagają również regularnego przesadzania. Najlepiej przesadzać właśnie wtedy, gdy roślina “wyrośnie” już z doniczki (wtedy, gdy jej korzenie zaczynają wystawać). Jeśli nie zrobimy tego zawczasu, rozwój kwiatu może być zahamowany, a tym samym roślina przestanie kwitnąć. Zgodnie z zasadą młode rośliny warto przesadzać raz do roku, a starsze nawet co 2-3 lata. Czynność tą najlepiej z kolei przeprowadzać w okresie wiosennym. Przesadzanie pozwala także na wymianę starej ziemi na tą bogatszą w składniki odżywcze istotne dla prawidłowego rozwoju rośliny.

Z kolei jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego, kluczową rolę niezaprzeczalnie odgrywa zdrowy sen oraz dobór wygodnego materaca dopasowanego do naszych potrzeb. W salonach w Koszalin znajdziemy wiele doskonałych modeli materaców, które cechują się wysoką jakością wykonania.

Brak odpowiedniego oświetlenia

Dlaczego jeszcze rośliny doniczkowe nie chcą kwitnąć? Ponieważ nie posiadają odpowiedniego poziomu nasłonecznienia. Choć z reguły większość roślin lubi słońce i warto stawiać je na parapetach, to jednak nie wszystkie preferują mocne oświetlenie. Wydaje się nam, że kwiaty tropikalne, które często goszczą w naszych domach, w naturalnych warunkach mają dużą styczność ze słońcem, a okazuje się, że niekoniecznie. Warto bowiem zauważyć, że rosną one w niższych warstwach dżungli i są osłonięte przez wysokie drzewa i zarośla, a tym samym mają ograniczony dostęp do światła słonecznego. Może więc z tego powodu nasza roślina doniczkowa nie chce kwitnąć? Lub w druga stronę – wymaga ona większego poziomu nasłonecznienia, a Ty ustawiłeś ją przy oknie od strony północnej? Warto zatem dokładnie zapoznać się z wymaganiami swojej rośliny à propos poziomu oświetlenia.

Jak zachęcić kwiaty do rozwoju?

Na szczęście istnieją też pewne dodatkowe sposoby na to, aby zachęcić naszą roślinę do produkcji kwiatów. Przede wszystkim warto „dokarmiać” swoje rośliny, czyli nawozić je odpowiednimi mieszankami składników odżywczych. W tym celu warto podlewać kwiaty z domieszką nawozu ze skorupek jaj czy fus z herbat. Woda z gotowanych warzyw to także jeden ze skuteczniejszych sposobów pobudzenia kwiatów do rozwoju (nie korzystajmy natomiast z wody po gotowaniu warzyw kapustnych). Należy też być świadomym, że nie każde z tych rozwiązań jest właściwe dla wszystkich roślin. Pamiętajmy również o tym, że wiele gatunków wymaga odpowiedniej temperatury i wilgotności otoczenia, w szczególności kwiaty tropikalne. Wtenczas warto je ustawić na podstawce z wilgotnym żwirem lub regularnie zraszać. Dopilnujemy także, aby w mieszkaniu panowała optymalna temperatura powietrza wynosząca około 20 stopni Celsjusza. Ponadto naszym zadaniem jest regularne usuwanie suchych liści oraz przycinanie przekwitłych kwiatów, co powinno pobudzić roślinę do produkcji nowych pąków kwiatowych. Co z kolei ciekawe, niekiedy źródłem problemu może być też nieodpowiednie towarzystwo – niektóre gatunki kwiatów nie powinny po prostu stać obok siebie, ponieważ mogą wydalać szkodliwe związki. Doskonałym przykładem są tutaj tulipany i żonkile, które wydzielają śluz, który im wzajemnie szkodzi.

Rozwiązanie problemu związanego z brakiem kwitnienia nie jest więc jednoznaczne i może zależeć od wielu czynników. Dlatego też wymagane jest odpowiednie podejście całościowe do pielęgnacji roślin doniczkowych. Warto zwrócić uwagę nie tylko na intensywność podlewania, ale także kwestię nasłonecznienia czy doboru właściwej doniczki.