Nie można ukryć, że nudności wywołują spory dyskomfort. Często pojawiają się niespodziewanie i wzbudzają w nas nieprzyjemne odczucia. Jeśli taka sytuacja się powtarza, warto zastanowić się, co może być jej przyczyną. Z czego wynikają nudności? Dowiedz się więcej!

Czym są nudności?

Nie ma wątpliwości, że odczuwanie nudności nie jest niczym przyjemnym. Nudności, zwane też mdłościami, możemy scharakteryzować jako nieprzyjemne uczucie osłabienia, które rozlega się w żołądku. Oprócz tego odczuwamy silny dyskomfort oraz potrzebę zwymiotowania. Nudności mogą pojawić się niespodziewane, bez żadnej wyraźnej przyczyny. Jeśli się powtarzają, są bardzo dużym problemem – mogą bowiem utrudniać codzienne funkcjonowanie. Możemy je jednak postrzegać jako wyraźny sygnał tego, że z naszym żołądkiem jest coś nie w porządku.

Objawy nudności

Nudności wiążą się nie tylko z nieprzyjemnym stanem, ale i dodatkowymi objawami, które pojawiają się wraz z nimi. Osoba, która doświadcza nudności, będzie wyróżniała się nienaturalne bladą, niezdrową cerą. Oprócz tego odczuwa zimne poty i zwiększoną potliwość całego ciała. Może też wystąpić obniżone ciśnienie krwi oraz zawroty głowy. Nierzadko też dochodzi do objawów ze strony układu pokarmowego, czyli biegunki czy wzdęć. Warto mieć na uwadze, że występowanie tych oznak najczęściej oznacza, że dojdzie do wymiotów.

Zatrucie pokarmowe

Jakie mogą być przyczyny nudności?Sytuacją, w której nudności pojawiają się odruchowo, jest zatrucie pokarmowe. Wówczas organizm pozbywa się toksycznych substancji. W ten sposób próbuje ochronić nas przed działaniem niezdrowych składników. Takie nudności występują na krótko po zjedzeniu czegoś szkodliwego i samoczynnie ustępują. W większość przypadków nie musimy wówczas kontaktować się z lekarzem. Jeśli jednak do naszego żołądka dostały się bardzo toksyczne składniki, jak na przykład jad kiełbasiany czy mykotoksyny, wówczas warto udać się na badanie. Oprócz tego nudności mogą być też źródłem innych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takich jak refluks żołądkowy, niestrawność czy zgaga.

Nietolerancje pokarmowe

Nudności mogą być też oznaką mniej poważnych, ale równie nieprzyjemnych dolegliwości. Mowa tu o nietolerancjach pokarmowych. Nietolerancja to stan, w którym nasz żołądek nie toleruje jakiegoś produktu i nie jest w stanie go strawić. Wynika to z tego, że nie posiadamy odpowiedniego enzymu, który strawiłby substancje typu fruktoza, laktoza bądź histamina. Nietolerancje pokarmowe wyróżniają się wieloma negatywnymi objawami, a nudności są jednymi z nich. Możemy jednak łatwo ich uniknąć. Aby nie narażać się na konsekwencje związane z nietolerancją, wystarczy usunąć z diety produkty, których nasz organizm nie jest w stanie przyswoić. W przypadku nietolerancji laktozy możemy je łatwo zastąpić innymi artykułami takimi jak na przykład mleko roślinne, które nie posiada szkodliwej laktozy.

Ciąża

Ciąża to stan, który najbardziej kojarzy się z nudnościami, szczególnie tymi porannymi. Jest to objaw, z którym muszą zmagać się przede wszystkim te kobiety, które są na początku ciąży. Warto wiedzieć, że aspekt, który wywołuje tę dolegliwość u ciężarnych, to zaburzenia hormonalne. W trakcie ciąży równowaga hormonalna zostaje zachwiana, co prowadzi do różnych nieprzyjemności. Należy się z tym liczyć, ale dobrze pamiętać, że poranne nudności i wymioty zazwyczaj utrzymują się maksymalnie do 12 tygodnia ciąży. Wówczas samoczynnie ustępują.

Migrena

Trudno nie zgodzić się z tym, że migrena to wyjątkowo przykra dolegliwość. Nie dość, że wywołuje bardzo silny ból, to jeszcze utrudnia codzienne funkcjonowanie – osoby doświadczające migreny często nie są w stanie korzystać z telefonu czy przebywać w jasnym oświetleniu, ponieważ wszelkie bodźce są dla nich niezwykle irytujące. Okazuje się, że bardzo wiele osób, które ma migrenę, w trakcie ataku odczuwa też nudności. Co ciekawe, urazy głowy takie jak wstrząśnienie mózgu czy udar mózgu również mogą prowadzić do nudności i wymiotów.

Zaburzenia psychiczne

Mogliśmy nie zdawać sobie sprawy z tego, że nudności często mają podłoże psychogenne. W przypadku różnych zaburzeń psychicznych też musimy zmagać się z tą dolegliwością. Występują one przede wszystkim w przypadku depresji oraz bulimii, która należy do zaburzeń odżywiania. Wymioty mogą również pojawić się na tle nerwowym, wywołane przez silny stres.

Jak sobie poradzić z nudnościami?

Aby pozbyć się nudności, możemy spróbować różne sposoby. Bardzo często polecany jest napar z mięty, który działa łagodząco na nasz układ pokarmowy. Pomocne będzie też dostosowanie naszej diety w taki sposób, aby składała się w większości z lekkostrawnych, zdrowych produktów. W momencie, w którym odczuwamy nudności, warto napić się wody i odpocząć. Dzięki temu pozbędziemy się objawów takich jak zawroty głowy. Zadbanie o wypoczynek bez wątpienia wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie. Aby mieć pewność, że możemy cieszyć się najwyższym komfortem, zainwestujmy w jakościowy materac ze sklepu stacjonarnego Koszalin. Nie zapominajmy jednak o tym, że podstawą zdrowego snu jest też dobrze dobrana poduszka.

Ciąża, zatrucie pokarmowe, alergie… Jest wiele czynników, które mogą być odpowiedzialne za pojawienie się nudności. Nie należy jednak bagatelizować tego problemu. Nudności mogą być źródłem silnego dyskomfortu, a także utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Warto wykonać badania oraz wprowadzić zdrowe nawyki do codziennej rutyny.