Każdy wakacyjny wyjazd z czworonożnym przyjacielem to pewne wyzwanie. Szczególne trudności wiążą się z podróżowaniem samolotem. Trzeba wziąć pod uwagę wiele różnorodnych kwestii – zarówno formalnych, jak i praktycznych. O czym nie można zapomnieć, aby przeżyć lot bez zbędnych komplikacji?

Jakie dokumenty są potrzebne?

Niektóre linie lotnicze pozwalają właścicielom czworonogów na przewożenie psów. Konieczne jest jednak wyrobienie zwierzakowi niezbędnych dokumentów. Pies, który przekracza granicę, musi być identyfikowalny. Przed wyjazdem należy wyrobić mu paszport. Jest to najważniejszy dokument, który wystawiają lekarze weterynarii. Z reguły należy mieć ze sobą również książeczkę zdrowia, zaświadczenie dotyczące szczepień i stosowanych preparatów przeciwpasożytniczych. Pamiętaj, że konkretne wymogi zależą zarówno od kraju, do którego się udajesz, jak i od wybranych linii lotniczych. Pies powinien mieć również chipa. Na szczęście już od wielu lat są one wszczepiane praktycznie wszystkim szczeniętom.

Zdarza się, że niemożliwe jest przewożenie samolotem psów ras niebezpiecznych. Niektóre linie lotnicze mają w swoim regulaminie kategoryczny zakaz dotyczący rottweilerów czy amstaffów. Wykluczone z lotniczych podróży są psy niezaszczepione przeciwko wściekliźnie przynajmniej na 3 miesiące przed wylotem. W związku z tym warto wskazać minimalny wiek, w którym czworonóg może wejść na pokład samolotu – wynosi on 4 miesiące. Wynika to z tego, że szczepienie na wściekliznę wykonuje się najczęściej w 3 miesiącu życia szczeniaka.

Podróż z psem przewodnikiem

Podróżowanie z psem - jak zorganizować lot samolotem?Specyficzne zasady dotyczą podróżowania liniami lotniczymi z psem przewodnikiem. Aby zwierzak zakwalifikował się do tej kategorii, musi być wytresowany do wykonywania zadań na korzyść osoby z niepełnosprawnością. Musi posiadać certyfikat organizacji, która jest członkiem jednego z organów akredytujących organizacje szkolące psy na świecie. Aktualnie większość linii nie pozwala na traktowanie psów wsparcia emocjonalnego na równi z psami przewodnikami.

Podczas całej podróży pupil musi być ubrany w kamizelkę identyfikacyjną lub specjalne szelki. Jeśli przebywa w kabinie samolotu, powinien zajmować miejsce na podłodze, w nogach pasażera. Co ciekawe, właściciel ma obowiązek zaopatrzenia się w specjalne szelki, dzięki którym będzie w stanie przymocować zwierzaka do swoich pasów bezpieczeństwa podczas startu, lądowania i ewentualnych turbulencji.

Do większości krajów UE można bez problemu podróżować z psem przewodnikiem i psem asystującym. Zwierzęta nie są akceptowane na trasach do Izraela i Maroka, a specyficzne wymagania dotyczą Wielkiej Brytanii i Irlandii. Warto dobrze poznać wszelkie zasady, a w razie jakichkolwiek wątpliwość poprosić o pomoc w zdobyciu niezbędnych informacji pracowników wybranych linii lotniczych.

Jak spakować podopiecznego?

Jeśli załatwisz już wszelkie formalności, zdobędziesz paszport dla psa i świadectwo szczepień, możesz zacząć pakować podopiecznego. Przede wszystkim zaopatrz się w transporter. Zwróć uwagę na jego wymiary – muszą być dopasowane do wymogów stawianych przez wybranego przewoźnika. Do transportera włóż chłonny podkład, a w przypadku długich podróży – umieść tam odrobinę wody i karmy.

Koniecznie musisz mieć ze sobą kaganiec i smycz. Zawsze miej je pod ręką, aby móc wypuścić psa z transportera. Dobry pomysł to zabranie ze sobą mokrych chusteczek i woreczków. Jeśli Twój pies ma ulubioną zabawkę lub kocyk – spakuj je, jeżeli pozwala Ci na to rozmiar bagażu. Wszystkie niezbędne elementy psiej samolotowej wyprawki, kupisz w dobrym sklepie zoologicznym w każdym większym mieście, np. takim jak Koszalin.

Przygotowanie pupila do lotu

Każda podróż to dla psa spory stres. Z dużym wyprzedzeniem przyzwyczaj pupila do przebywania w zamkniętym transporterze. Jeśli pies czuje się dobrze w zamkniętej przestrzeni – lot będzie dla niego mniej uciążliwy. Możesz wprowadzić w domu trening pozostawania w klatce kennelowej. Jest to najskuteczniejsze rozwiązanie, które w większości przypadków dobrze się sprawdza. .

Pamiętaj o tym, aby już kilka dni przed wylotem należy upewnić się, że zwierzak ma należyte warunki do relaksu i wypoczynku. Zapewnij mu przede wszystkim wygodne legowisko. Z pewnością podczas meblowania własnej sypialni zastanawiałeś się jak wybrać estetyczne wezgłowie i ergonomiczny materac. Podłoże do spania dla psa też ma znaczenie!

W dniu wylotu nie karm psa przynajmniej 4 godziny przed podróżą. To samo dotyczy psa (chyba, że na dworze jest bardzo gorąco). Dyskomfort związany z potrzebą wypróżnienia się podczas przebywania w niewielkim transporterze może się okazać dla zwierzaka bardzo trudnym przeżyciem. Warto też skonsultować z weterynarzem ewentualne podanie psu środków uspokajających. Bardzo często jest to dobre rozwiązanie – w szczególności wówczas, gdy zwierzak leci w luku bagażowym i jest narażony na dość długą rozłąkę z właścicielem. Koniecznie jednak udaj się do lekarza weterynarii i nie podawaj pupilowi żadnych środków farmakologicznych na własną rękę! Specjalista przepisze dobrze dobrany lek, którego dawkę dostosuje do wagi, wieku i stanu zdrowia psa.

Lot samolotem z psem to źródło stresu zarówno dla zwierzaka, jak i jego opiekuna. Dlatego warto dobrze przygotować się do takiej podróży. Zanim kupisz bilet, koniecznie dopełnij wszystkich formalności, wyrób psu paszport i porozmawiaj z pracownikiem linii lotniczych. W dniu wylotu dobrze przygotuj swojego zwierzaka do nadchodzącego wydarzenia, aby nie odbiło się ono negatywnie na jego stanie zdrowia.