Wydawać by się mogło, że pokój gamingowy, inaczej pokój dla gracza to marzenie nieosiągalne. Jak się okazuje, możemy stworzyć je zarówno w domu, jak i mniejszych mieszkaniach. Obecnie nie potrzeba zbyt wiele, aby stworzyć w pełni funkcjonalne stanowisko gamingowe, które dodatkowo dobrze się prezentuje. A na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby urządzić pokój dla gracza?
Czym jest pokój dla gracza?
W naszym domu wyróżnia się kilka podstawowych pokoi, w tym kuchnię, salon, sypialnię i łazienkę. Często znajdzie się także miejsce na biuro czy inne, mniej lub bardziej potrzebne pomieszczenie. Wszystko, tak naprawdę zależy od naszych potrzeb oraz preferencji. Jeśli lubimy grać w różnego rodzaju gry, a nawet bierzemy udział w turniejach, to warto zastanowić się nad stworzeniem pokoju dla gracza. Wyróżnia się na tle innych pomieszczeń już w chwili przekroczenia progu. Głównym elementem jest tutaj stanowisko z komputerem. Przy jego tworzeniu wybierzmy takie pomieszczenie, które nie ma okien, dzięki czemu będziemy w stanie wyeliminować ryzyko świecenia światła w oczy lub na monitor. Tworząc domowe studio gamingowe, należy zacząć od dobrego planu, który uwzględnia kolorystykę, elementy oraz dodatki. A na czym to dokładnie polega?
Jaka kolorystyka do pokoju dla gracza?
Tak naprawdę pokój dla gracza nie musi wyróżniać się konkretnym stylem, a charakteryzować się funkcjonalnością i praktycznością. Wbrew pozorom, kolor ścian również mam tutaj znaczenie. Dużą rolę odgrywają tutaj preferencje gracza, gust oraz zainteresowania. Jednak przyjęło się, że najlepiej sprawdzają się ciemne, stonowane barwy. Z uwagi na to, do pokoju dla gracza poleca się takie kolory, jak:
- antracyt,
- szmaragd,
- fiolet,
- kobalt,
- niebieski,
- turkusowy,
- róż,
- różne odcienie szarości.
Mamy już wstępny plan aranżacji wnętrza oraz wybrane kolory – a co dalej? Kolejnym krokiem jest wybór najważniejszych elementów, bez których pomieszczenie to nie będzie mogło we właściwy sposób pełnić swojej funkcji. Zatem, na co zwrócić uwagę?
Najważniejsze elementy pokoju dla gracza
Pokój dla gracza to wyjątkowa przestrzeń, która wymaga kilku istotnych elementów. Pierwszą kwestią jest biurko gamingowe, stanowiące zdecydowanie najważniejszym mebel w całym pomieszczeniu. Z uwagi na liczne modele, jego wybór przypomina nieraz walka z finałowym bossem. Na początku należy zaznaczyć, że różni się swoją budową od standardowego biurka – składa się z szerokiego blatu, ustawionego na dwóch nóżkach. Wiele modeli ma możliwość regulacji wysokości, przez co możemy z niego korzystać zarówno siedząc, jak i stojąc. W jego budowie powinny być uwzględnione przepusty kablowe, podstawki na napoje słuchawki czy taśmy LED. Na współczesnym rynku mamy dostęp do licznych modeli, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb oraz preferencji. Drugi w kolejce jest fotel gamingowy, który może korzystnie wpłynąć na osiągane wyniki. Wszystko z uwagi na fakt, iż źle dobrany fotel pod względem oparcia, siedziska czy podłokietników może przyczyniać się do bólów pleców, nóg czy rąk. Wynika to z faktu, iż odpowiednia konstrukcja ma za zadanie chronić gracza przed nadmiernym obciążeniem tych partii w wyniku długiego siedzenia. Warto również postawić na akcesoria gamingowe, które mogą ułatwić życie każdego gracza. Dobieramy je głównie na podstawie osobistych preferencji gracza oraz aktualnych potrzeb.
Pokój dla gracza a dodatki
Pokój gracza nie może obyć się bez dodatków. W innych pomieszczeniach, takich jak salon czy sypialnia zazwyczaj stawiamy na obrazy, świece, rośliny czy tekstylia (np. koce lub poduszki dekoracyjne). Oczywiście elementy te mogą się tutaj znaleźć i w korzystny sposób wpłynąć na wygląd pomieszczenia – jednak nie o to tutaj zazwyczaj chodzi. Mówiąc dodatki, mamy najczęściej na myśli:
- podświetlany stojak lub uchwyt do słuchawek gamingowych,
- organizer do kabli,
- mouse bungee,
- lampą na biurko,
- głośniki,
- plakaty,
- neony,
- dodatkowe półki do przechowywania,
- figurki postaci z ulubionych produkcji.
Natomiast za absolutnie niezbędne elementy uważa się klawiaturę mechaniczną oraz myszkę gamingową. Mogą odznaczać się dodatkowymi funkcjami, które korzystnie wpływają na rozgrywaną przez nas grę.
Pokój dla gracza a strefa wypoczynkowa
Marzeniem wielu graczy, zwłaszcza młodych, jest osobne pomieszczenie. Niestety, często stanowisko gamingowe znajduje się w pokoju nastolatka, przez co łączy się ze strefą wypoczynkową. W jej skład wchodzi przede wszystkim łóżko, które pozwoli nam się zregenerować i naładować baterie na kolejną zwycięską rozgrywkę. Pomaga w tym materac, poduszka oraz kołdra antyalergiczna. Jednak, czy strefy te nie kłócą się ze sobą? Pod wieloma względami tak, zwłaszcza jeśli chodzi o oświetlenie czy gamę kolorystyczną. Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie tego problemu – parawan, który pozwoli nam na ich rozdzielenie. I innym przypadku zaleca się, aby odgórnie uwzględnić zasady pozwalające na zdrowy sen, gdyż to właśnie on odgrywa tutaj najważniejszą rolę.
Bez dwóch zdań pokój gamingowy to królestwo dla każdego miłośnika wirtualnych potyczek. Sprawia, że kilkugodzinna rozgrywka staje się czystą przyjemnością! Wystrój zależy od wielu czynników, jednak nie zapominajmy, że obowiązuje jedna, nadrzędna zasada – wszystko ma być dopasowane do indywidualnego gustu i potrzeb miłośnika gier.