Obecnie coraz więcej osób myśli o karierze zawodowej i dąży do tego, aby być jak najlepszym pracownikiem. Poprzez skupienie całej swojej uwagi na pracy, często zapominamy o życiu prywatnym. Po kilku latach okazuje się, że nie mamy już tak dobrych kontaktów z rodziną i przyjaciółmi, a nasze pasje zostają zapomniane. Jak zatem zapobiec negatywnym konsekwencjom rozwoju kariery? Najlepiej poprzez wdrożenie work-life balance! A czym on jest?

Czym jest work-life balance?

W dzisiejszych czasach coraz częściej poruszana jest koncepcja work-life balance. Można ją przetłumaczyć jako zachowanie równowagi między życiem prywatnym a życiem zawodowym. Idea ta została zapoczątkowana na przełomie lat 70. i 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Można przyjąć, że została ona stworzona w celu walki z wypaleniem zawodowym oraz pracoholizmem. Oficjalnie work-life balance mówi o tym, aby właściwie zarządzać czasem, przez co będziemy mogli znaleźć równowagę między pracą a życiem. Pozwoli to na rozwój osobisty, angażowanie się w zainteresowanie, pasje czy po prostu da czas na odpoczynek. Co więcej, kwestia ta zapewnia nam liczne korzyści, w tym:

  • pozytywnie oddziałuje na produktywność i efektywność,

  • pozwala na rozwój osobisty,

  • zapewnia lepsze samopoczucie,

  • pozytywnie oddziałuje na fizyczne i psychiczne aspekty organizmu,

  • zmniejsza poziom stresu.

Pomimo wielu korzyści wynikających z uzyskania równowagi w życiu, wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak to osiągnąć. Zatem, jak osiągnąć work-life balance?

5 sposobów na zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym

Wiele kobiet i mężczyzn zastanawia się, jak osiągnąć równowagę, czyli tzw. złoty środek. Dla większości z nas wydaje się to niemożliwe, jednak z pomocą kilku zasad work-life balance będziemy w stanie znaleźć czas na wszystko!

Jak zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym?Po pierwsze – ustal priorytety

Coraz więcej osób rzuca się w wir obowiązków, zapominając jednocześnie o odpoczynku czy przyjemnościach. Warto zatem umiejętnie zagospodarować czasem i podzielić swoje obowiązki według priorytetów. Można to zaprezentować w czterech kategoriach, czyli pilne i ważne, ważne, ale nie pilne, pilne, ale nie ważne, ani pilne, ani ważne. Pozwoli nam to na uporządkowanie spraw, bycie na bieżąco oraz wyrabianie się w terminie, a to wszystko połączone z odpoczynkiem!

Po drugie – asertywność

Praktycznie nigdy nie pracujemy w pojedynkę – w końcu mamy współpracowników lub w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą – klientów i partnerów biznesowych. Warto zatem nauczyć się asertywności oraz wprost komunikować swoje potrzeby i możliwości. Pozwoli to na zredukowanie liczby obowiązków i pracy, przez co życie prywatne nie zejdzie na dalszy plan.

Po trzecie – znajdź pasje

Praca to najczęstsze źródło stresu, który ma wręcz destrukcyjny wpływ na zdrowie – zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Właśnie dlatego warto znaleźć hobby, które pozwoli na zredukowanie jego poziomu oraz nie będzie skupiać naszej uwagi tylko na jednym aspekcie. Ponadto, dzięki temu nasza codzienność stanie się równie zajmująca, co kariera. Pozwala również na oczyszczenie głowy, tym samym zwiększając poziom kreatywności.

Po czwarte – bądź offline

W dzisiejszych czasach mało kto docenia wolne chwile. Staramy się ciągle być dostępni – w końcu nigdy nie wiadomo kto i kiedy będzie nas potrzebował. Ideą work-life balance jest także nauczenie się doceniania wolnych od pracy chwil. Wówczas nie powinniśmy pozwalać na to, aby zakłócał je dźwięk przychodzących połączeń czy powiadomień. Właśnie dlatego m.in. telefon służbowy powinien zostać w biurze.

Po piąte – odpoczywaj

Dni wolne od pracy to świetna okazja do relaksu, który pozwoli nam się nie tylko zdystansować do niektórych spraw, ale także pozwoli na złapanie równowagi. Co więcej, urlop w pełni poświęcony wypoczynkowi to świetna okazja na naładowanie baterii oraz zregenerowanie się. Dzięki temu efektywniej będziemy wykonywać swoje obowiązki!

Work-life balance – jak wpływa na sen?

Praca – zarówno fizyczna, jak i siedząca czy stojąca wpływa na naszą kondycję oraz zdrowie. Podobnie jest w przypadku wielu innych czynników, którym towarzyszy intensywny rozwój kariery zawodowej. Często uwzględnia się tutaj niski stopień aktywności fizycznej czy nieprawidłową dietę (nie licząc sportowców), co w destrukcyjny sposób wpływa zarówno na kręgosłup, jak i jakość snu. Staramy się wydłużyć dobę poprzez ograniczenie godzin przeznaczanych na zdrowy wypoczynek, co skutkuje potem ciągłym zmęczeniem. Work-life balance nie tylko zapewnia równowagę w życiu prywatnym, jak i zawodowym, ale także pozwala znaleźć czas na wypoczynek. W ten sposób mamy czas na naładowanie baterii oraz właściwe zregenerowanie się organizmu pod kątem fizycznym i psychicznym. Pamiętajmy jednak, aby zawczasu zadbać o komfortowe łóżko. Powinno ono składać się z kilku elementów, w tym kołdry, poduszki czy stelaża. Jednak za najważniejszy uznaje się materac do spania. Wszystko z uwagi na fakt, iż jest w stanie niemalże idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Przekłada się to na prawidłowe wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki człowieka.

Każdy z nas ma marzenia, które chce spełnić. Niestety, coraz częściej są one odkładane na dalszy plan, gdyż gnamy przez życie od zadania do zadania, nie mając nawet czasu na odpoczynek. W końcu przychodzi moment, kiedy czujemy się spełnieni zawodowo, jednak nie zawsze w sferze społecznej czy rodzinnej. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o równowagę między życiem prywatnym a zawodowym!

Przeczytaj także: