W obecnych czasach relaks stał się sztuką, którą opanowali tylko nieliczni. Często się zdarza, że chcąc odpocząć, sięgamy po telefon lub oglądamy telewizor, jednak wciąż nie potrafimy odciąć się od męczących myśli. W sytuacjach stresowych również nie wiemy, co zrobić, aby zapanować nad naszymi emocjami. W takim wypadku powinniśmy poznać techniki relaksacyjne, dzięki którym będziemy mogli wypocząć szybko i skutecznie!
Na czym polega relaks?
Relaks to stan, w którym nasze ciało jest w pełni odprężone. W tym czasie pozbywamy się napięcia nagromadzonego w naszych mięśniach i pozwalamy naszemu organizmowi na chwilę wytchnienia. Relaks ponadto powinien być momentem, w którym nie targają nami żadne negatywne uczucia – aby w pełni odpocząć, spokój psychiczny jest niezbędny. Stres czy niepokój utrudnią nam skuteczny wypoczynek. Nie ma wątpliwości więc, że musimy wziąć pod uwagę zarówno nasz dobrobyt fizyczny, jak i psychiczny.
Dlaczego warto się relaksować?
W natłoku zadań i obowiązków nie wszyscy odnajdą moment na to, aby się zrelaksować. Długotrwałe bagatelizowanie odpoczynku może okazać się dla nas niekorzystne. Jeśli nie damy naszemu ciału nawet chwili przerwy, wkrótce odezwą się przykre konsekwencje. Brak wypoczynku grozi takimi skutkami jak:
-
ciągłe zmęczenie,
-
spadek odporności,
-
trudności z koncentracją,
-
drażliwość,
-
kłopoty ze snem,
-
problemy ze strony układu pokarmowego,
-
ból głowy,
-
słaba produktywność,
-
stres.
Aby zapobiec tym przykrym zjawiskom, należy zatroszczyć się o nasz relaks. Poza zbawiennym działaniem na nasz organizm, odpoczynek wpłynie pozytywnie również na nasze zdrowie psychiczne. Ułatwi nam zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, a do tego sprawi, że staniemy się spokojniejsi, dzięki czemu łatwiej będzie nam poradzić sobie z różnymi trudnościami. Relaks to też gwarancja dobrego samopoczucia – dzięki niemu pozbędziemy się drażliwości i nerwowości, która wcześniej nad nami panowała. Uwzględnienie chwili wytchnienia w naszym dniu okaże się bardzo korzystne, ponieważ w ten sposób zregenerujemy siły i zyskamy energię do następnych działań.
Umiejętność relaksu sprawdzi się ponadto w trudnych, niespodziewanych sytuacjach. Kiedy ogarnie nasz stres czy niepokój, będziemy mogli posłużyć się różnymi technikami relaksacyjnymi, aby go pokonać. Umożliwi nam to szybkie rozwiązanie problemu. Dzięki temu nie pozwolimy negatywnym emocjom przejąć nad nami kontroli czy utrudnić nasze funkcjonowanie.
Medytacja
Medytacja to jedna z najpopularniejszych metod relaksacyjnych, jednak wciąż wiele osób nie wprowadza jej do swojego życia. Wynika to z tego, że ciężko im tak po prostu “odciąć” się od realnego świata i zapomnieć o różnych sprawach. Warto jednak pamiętać o tym, że medytację i uważność możemy ćwiczyć – z czasem zauważymy, jak łatwo przychodzi nam odprężenie się.
Medytacja to czas tylko dla nas, w którym możemy pozbyć się negatywnych uczuć bądź leków. Skupiamy się wtedy na tym, co znajduje się w naszym wnętrzu. W ten sposób możemy lepiej poznać siebie, zrozumieć nasze zachowania i potrzeby, a do tego zdobyć nową perspektywę na niektóre sprawy. Medytacja pokaże nam, że to, czym się martwimy, często jest o wiele mniej ważne, niż mogłoby się nam wydawać. Zyskamy zdrowy dystans, który jest tak potrzebny w życiu.
Technikę tę powinniśmy wykonywać w bezpiecznym, swobodnym miejscu, w którym dobrze się czujemy. Świetną przestrzenią do tego będzie nasza własna sypialnia, w której jest nam najbardziej przytulnie. Możemy sięgnąć po różne prowadzone medytacje, które z łatwością odnajdziemy w internecie. Cichy, głęboki głos poprowadzi nasze myśli, a delikatne dźwięki muzyki pomogą nam się zrelaksować. Otrzymamy szansę na to, aby w pełni wyciszyć nasz umysł. W międzyczasie popracujemy również nad oddechem – spokojne wdechy i wydechy dadzą sygnał naszemu ciału, że może się odprężyć. Na pewno zauważymy, jak szybko znika z naszych mięśni napięcie.
Wizualizacja
Ciekawą techniką, jaką możemy stosować nie tylko w zaciszu własnego domu, ale w innych przestrzeniach, jest wizualizacja. Polega ona na wyobrażaniu sobie przyjemnych, kojących obrazów. Mogą być to krajobrazy natury, znajome nam otoczenia, twarze bliskich nam osób czy po prostu delikatne kolory. Skupiając się na tych wizjach, będziemy mogli odłożyć stres na bok. Metoda ta jest dobra na początek, ponieważ nie wymaga od nas dużych umiejętności, za to gwarantuje świetny efekt.
Rysowanie mandali
Jeśli chcemy pozbyć się stresu poprzez zajęcie się czymś innym, koniecznie powinniśmy spróbować rysowania mandali. Są to geometryczne kształty, często w różnych, interesujących formach, których kolorowanie pomaga się zrelaksować. Już samo dobieranie kolorów i skupienie się na swoim zadaniu przyczyni się do tego, że zapomnimy o naszych niepokojach. Kolorując drobne elementy, będziemy mogli wyłączyć się na chwilę. To pozytywnie wpłynie na nasz organizm, ponieważ napięcie, które cały czas było w nim obecne, zmaleje.
Sztuka relaksu to umiejętność, której zdecydowanie warto się nauczyć. Lepsze samopoczucie, odprężenie ciała, zasób energii – możemy osiągnąć te cele za pomocą technik relaksacyjnych, które umożliwią nam dobry wypoczynek. Pamiętajmy o tym, że relaks powinien być częścią każdego naszego dnia!