Sport to określenie na wszelkiego rodzaju formy aktywności fizycznej, które mają korzystny wpływ na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej. Co więcej, pomagają rozwijać stosunki społeczne oraz pozwalają na osiągnięcie wyników sportowych na różnych poziomach. Jednak dla większości z nas, sport to sposób do osiągnięcia wymarzonej sylwetki lub styl życia. A jak wpływa na nasze zdrowie w zależności od wieku?

W jakim wieku zacząć uprawiać sport?

Małe dzieci to wulkany energii, które chcą się bawić i poznawać świat. Jednak w dzisiejszych czasach coraz częściej spędzają wolny czas, grając na telefonie tablecie czy laptopie. Do tego dochodzi przedszkole lub szkoła, a więc bardziej siedzący tryb życia. Z uwagi na to, warto zapisać dziecko na jakieś dodatkowe zajęcia już w wieku 5-6 lat. Może to być:

  • jazda konna (optymalny wieku to 7-8 lat),
  • taniec (od 3 roku życia),
  • pływanie (od 4 lat),
  • piłka nożna (od 3 do 5 lat),
  • gimnastyka sportowa i artystyczna (od 4 lat).

Wpływ sportu na stan zdrowiaDlaczego sport jest ważny?

Do wartości wyznawanych w sporcie zalicza się dobra zabawa, ambicje, uczciwość i integracja. Warto jednak zaznaczyć, że regularny wysiłek fizyczny dodatkowo korzystnie wpływa na ogólny stan organizmu, gdyż:

  • wspomaga pracę licznych układów, w tym pokarmowego czy krwionośnego,
  • redukuje stres i pozwala oczyścić umysł,
  • wspomaga pamięć i koncentrację,
  • pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz pewność siebie,
  • daje nam przypływ energii.

Czy sport wpływa na sen?

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że sport i sen wzajemnie na siebie oddziałują. Poprzez regularną aktywność fizyczną nie tylko lepiej dotleniamy organizm, ale również odczuwamy o wiele większe zmęczenie. Przekłada się to na szybsze zasypianie, a także wysokiej jakości i odpowiedniej długości wypoczynek. Natomiast w drugą stronę, sen pozwala na całkowitą regenerację ciała po wysiłku oraz naładowanie “baterii”. Jednak, aby był to możliwe, to w pierwszej kolejności musimy zadbać o jak najlepsze warunki do wypoczywania. Oznacza to, wyposażenie swojego łóżka w materac, który jest w stanie właściwe wspierać sylwetkę oraz kręgosłup użytkownika. Odpowiada za to unikalna budowa oraz wyjątkowe własności, wynikające z rodzaju wybranego wypełnienia.

Aktywność fizyczna – niezależnie od stopnia intensywności, jest ważna zarówno dla osób starszych, jak i młodszych. Wszystko z uwagi na fakt, iż korzystnie wpływa na rozwój, stan zdrowia oraz sen.

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: