Jedzenie, zaraz obok snu i nawadniania się, jest najważniejszym aspektem ludzkiego życia. Jeśli człowiek będzie się nieodpowiednio odżywiać, to może zniszczyć swój organizm, a poszczególne narządy w końcu odmówią posłuszeństwa. Zdrowe i zbilansowane posiłki kojarzą się ludziom z sałatą i drożyzną, ale oczywiście jest to mit! Koniecznie zapoznaj się z poniższymi instrukcjami, które pomogą Ci zdrowiej jeść, ponieważ pamiętaj: w zdrowym ciele zdrowy duch!
Co to znaczy „niezdrowe odżywianie”?
Istnieje kilka zasad, którymi każdy z Nas powinien się kierować, przyrządzając poszczególne posiłki. Co tak naprawdę oznacza termin „niezdrowe odżywianie”?
- nieregularność posiłków– jeśli jesz małe i nietreściwe śniadanie rano, np. płatki z mlekiem, cały dzień nic nie spożywasz, a wieczorem napychasz się ponad swoje siły, to oznacza, że jesz nieregularnie. Jesz 10 małych posiłków dziennie, a większość z nich stanowią różne batoniki i słone przekąski? Twoje odżywianie również w tym przypadku nie jest zdrowe. Nieregularne jedzenie poszczególnych posiłków może doprowadzić do złego samopoczucia i pogorszenia stanu zdrowia. Jeśli jesz bardzo nieregularnie, to twój organizm trawi wszystko o różnych porach dnia, co sprzyja pojawieniu się nadwagi.
- szybkie jedzenie– jesteś osobą mocno zabieganą, a Twoje posiłki w większości stanowią kanapki lub coś szybkiego do odgrzania w mikrofalówce? To bardzo źle! Pośpiech oraz jedzenie na stojąco sprzyja pojawianiu się mnóstwa różnych niechcianych dolegliwości, np. zgagi, a nawet wrzodów żołądka. Powinieneś jeść w spokoju, przeżuwając uważnie i dokładnie każdy kawałek jedzenia. Jeśli jesz szybko, to możesz połykać powietrze razem z posiłkiem, a to może doprowadzić do nieprzyjemnej czkawki. Szybkie jedzenie to również nazwa specyficznego jedzenia, sprzedawanego najczęściej na mieście, czyli fast-foodów, które nie należą do najzdrowszych.
- nadmiar cukru, soli i tłuszczu– te składniki pojawiają się w dużych ilościach w większości żywności wysokoprzetworzonej oraz fast-foodach. Ich nadmiar może prowadzić do przykrych skutków ubocznych, np. cukrzycy czy niedoskonałości na twarzy. Najniebezpieczniejszy tłuszcze to nasycone kwasy tłuszczowe, które znajdują się w maśle, margarynie czy oleju kokosowym. Nadmiar cukru może zaburzyć gospodarkę wodną organizmu.
- nieplanowane posiłki– planujesz swój każdy dzień w kalendarzu lub planerze? Wiesz dokładnie, o której godzinie wyjść z domu, żeby nie spóźnić się do pracy czy na inne zajęcia? Masz wszystko doskonale zaplanowane? Tak właśnie powinno być z Twoimi posiłkami! Koniecznie zaplanuj je porządnie, uwzględniając kaloryczność oraz najważniejsze makroskładniki, czyli ilość tłuszczy, węglowodanów i białek. Jeśli masz problem z trawieniem, to koniecznie zwróć również uwagę na ilość błonnika w Twoich posiłkach, który wspomoże pracę Twoich jelit. Unikaj podjadania słodyczy, słonych przekąsek czy nadmiernego jedzenia na mieście.
- zbyt mało warzyw i owoców w posiłkach – każdy zbilansowany posiłek powinien mieć odpowiednią ilość makroskładników, czyli tłuszczy, węglowodanów i białek. Oczywiście witaminy są również bardzo ważne, a najwięcej jest ich w warzywach i owocach. Te dwa elementy powinny pojawiać się w większości naszych dziennych posiłków! Są one świetnym uzupełnieniem wody w organizmie oraz urozmaicają dania. Sprawiają również, że osoby pragnące schudnąć mogą ich dodawać dość sporo do swoich porcji, więc się one zwiększają, ale kaloryczność pozostaje podobna, ponieważ warzywa i owoce zazwyczaj mają mało kalorii.
- brak picia wody– picie wody jest bardzo ważne dla każdego człowieka. Odpowiednie nawodnienie sprawia, że nasza cera jest ładniejsza, a woda nie odkłada się w naszym organizmie. Dorosły człowiek powinien pić około 2 litrów wody dziennie, ale oczywiście może być to więcej, jeśli ktoś trenuje jakiś sport albo ćwiczy na siłowni. Pamiętaj, że w dzienne zapotrzebowanie na wodę zaliczyć możesz również herbaty, ale kawa, słodzone napoje czy soki się już do tego nie zaliczają!
Wprowadź zdrowe nawyki!
Zdrowe nawyki nie muszą dotyczyć tylko poprawnie zbilansowanych posiłków, ale również codziennego życia. Co warto wprowadzić w swoją codzienną rutynę?
- nie pal papierosów oraz unikaj przebywania w pobliżu palaczy– to pozwoli uniknąć Ci kaszlu czy późniejszych poważniejszych chorób, które mogą wystąpić po długoletnim paleniu papierosów, np. różne rodzaje nowotworów złośliwych.
- aktywność fizyczna– nie każdy człowiek musi być sportowcem, który biega po 15 kilometrów dziennie, ale aby utrzymać zdrowie swojego ciała i odpowiednią jego masę ciała, to koniecznie zapewnij sobie umiarkowaną aktywność fizyczną, np. godzinny spacer czy pół godziny pływania w basenie. Możesz również rozciągać swoje ciało, wykonując właśnie takie ćwiczenia, lub ćwicząc jogę czy pilates.
- nie pij zbyt dużej ilości alkoholu – mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale alkohol ma bardzo dużo kalorii, a spożywany w nadmiarze może doprowadzić do uzależnienia i przykrych konsekwencji zdrowotnych, np. marskości wątroby.
- pij dużo wody– woda jest bardzo ważna dla naszego organizmu, dlatego powinniśmy pilnować, aby dostarczać odpowiednią jej ilość. Możesz kupić sobie specjalną butelkę, która urozmaici Ci picie. Koniecznie wypróbuj również możliwość wrzucenia do wody owoców i mięty, które nadadzą jej pysznego smaku! Pamiętaj, żeby pić małymi łykami i rozłożyć sobie te kilka litrów na cały dzień!
Jak zdrowo jeść?
Zacznij od rozplanowania swoich posiłków: chcesz jeść 5 razy dziennie czy może wystarczą Ci 3 dania? Później pomyśl o tym, kiedy masz najwięcej czasu, aby przygotować wszystkie posiłki, czy jednak wolisz robić to na bieżąco. Pamiętaj, że obiady możesz przygotowywać na 2, a nawet 3 dni! To usprawni Ci proces przyzwyczajania się do regularnego spożywania posiłków. Na śniadanie możesz jeść owsianki z owocami czy kanapki z żółtym serem i warzywami. Obiad mogą stanowić różne makarony z sosami i dodatkami, tortille wypełnione pysznościami lub samodzielnie przygotowana pizza! Kolacja powinna być lekka, aby Twoje jelita miały czas odpocząć przez całą noc. Możesz pokusić się o serek wiejski z warzywami czy koktajl warzywno-owocowy. Na przekąskę możesz zjeść przyrządzony przez siebie batonik owsiany czy zjeść 3 kostki czekolady (koniecznie z dużą ilością masy kakaowej!). Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie butelkę wody i pić ją regularnie przez cały dzień!
Twoje dobre samopoczucie i zdrowie może być jeszcze lepsze, a to za sprawą odpowiedniego podłoża, na którym będziesz spać. My szczególnie polecamy zwrócić uwagę na materace naturalne oraz poduszki, które pozwolą Twojemu organizmowi na maksymalny odpoczynek!