Urządzając swój dom, staramy się, aby każde pomieszczenie było wyjątkowe, unikalne oraz funkcjonalne. Dotyczy to również sypialni, o której większość z nas zapomina – w końcu służy tylko do wypoczywania. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że zdrowy sen ma znaczący wpływ na funkcjonowanie człowieka w ciągu dnia? Oto kilka przydatnych wskazówek, jak stworzyć wyjątkową sypialnię, która pozytywnie wpłynie na sen.

Czym jest zdrowy sen? 

Sen to jeden z najważniejszych elementów naszego dobowego rytmu. Stanowi stan czynnościowy ośrodkowego układu nerwowego, w czasie którego następuje zniesienie świadomości oraz bezruch. Dzieli się go na dwie fazy:

 • faza REM – charakteryzuje się szybkimi ruchami gałek ocznych, w której dochodzi do całkowitego rozluźnienia mięśni oraz pojawiają się marzenia senne,
 • faza NREM – charakteryzuje się wolnymi ruchami gałek ocznych, w której dochodzi do dogłębnej regeneracji organizmu.

Nie po każdej nocy budzimy się wypoczęci – dlaczego? Być może przyczyną jest nieefektywny sen. Poprzez kilka czynników, takich jak spożywanie lekkostrawnej kolacji, unikanie drzemek w ciągu dnia czy zapewnienie sobie komfortowych warunków w sypialni mamy gwarancję zdrowego snu. Jesteśmy w stanie go rozpoznać po tym, że budzimy się pełni energii i wypoczęci na kolejny dzień. W naszym domu jest tylko jedno miejsce, w którym jesteśmy w stanie komfortowo odpocząć, a jest nim sypialnia. A o czym warto pamiętać przy jej urządzaniu?

Jak sypialnia wpływa na sen? 

Sypialnia to miejsce, w którym możemy wypocząć po ciężkim dniu. Jednak pamiętajmy, aby uwzględnić kilka kwestii, mających szczególny wpływ na sen. Do nich zalicza się:

 • kolor ścian – pastelowe i stonowane barwy pozwalają nam zrelaksować się przed snem,
 • dywan, koce i poduszki – mogą gromadzić kurz, pogarszając jakość snu,
 • zasłony i rolety – ograniczają dostęp światła do minimum, dzięki czemu melatonina jest prawidłowo wydzielana,
 • oświetlenie – najlepiej postawić na ciepłe odcienie bieli, które będą miękko otulać swoim blaskiem,
 • świece zapachowe – zawarte w nich olejki eteryczne relaksują oraz ułatwiają zasypianie,
 • klimat – obejmuje on odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza.

Jednak najważniejszym elementem sypialni, który wpływa na sen, jest łóżko. Jak je wybrać oraz czym się charakteryzują?

Obowiązkowe elementy wyposażenia łóżka

Urządzając sypialnię, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednio skomponowane łóżko – w końcu to właśnie ono odgrywa najważniejszą rolę w każdej sypialni. Jednak łóżko to nie tylko rama, a szereg licznych elementów wyposażenia. Co więcej, w korzystny sposób oddziałują na sen, poprawiając jego jakość, długość oraz głębokość. W ten sposób jest w stanie zagwarantować nam zdrowy wypoczynek, dzięki któremu jesteśmy w  stanie prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Jednak, aby było to możliwe, to powinniśmy w pierwszej kolejności postawić na materac, poduszkę i kołdrę. A dlaczego?

Dopasowany materac

Wyjątkowa sypialnia - jak zapewnić sobie zdrowy sen?Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale materac do spania to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia łóżka. Wszystko z uwagi na to, że wyróżnia się wyjątkową budową oraz unikalnymi właściwościami. Dzięki nim jest w stanie idealnie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika, a tym samym gwarantuje wsparcie sylwetki i kręgosłupa. Wysokiej jakości modele, które znajdziemy w sklepach stacjonarnych oraz internetowych odznaczają się przede wszystkim higienicznością, antyalergicznością czy odpowiednią cyrkulacją powietrza. Decydując się na materac do spania, warto uwzględnić wiek użytkownika, jego stan zdrowia, rodzaj wypełnienia, rozmiar, a także stopień twardości.

Wygodna poduszka

Poduszka w pewnym sensie pełni podobną funkcję, co materac do spania. Odpowiada ona za wsparcie górnych partii ciała, do których zalicza się głowa, barki oraz kręgosłup w odcinku szyjnym. W ten sposób zapobiega sztywności karku czy porannym bólom głowy. Decydując się na wysokiej jakości poduszki, najlepiej postawić na modele wyróżniające się właściwościami termoizolacyjnymi czy antyalergicznymi. Ponadto powinna być łatwa do utrzymania w czystości. Chcąc postawić na wygodną poduszkę, należy wziąć pod uwagę jej rozmiar, wysokość, twardość, rodzaj wypełnienia czy też materiał poszewki.

Ciepła kołdra

Wielu z nas nie wyobraża sobie zdrowego i komfortowego wypoczynku bez kołdry. Stanowi ona element łóżka, który pozwala na przyjemne otulenie ciała w czasie snu. Jednak jej główną funkcją jest zagwarantowanie nam komfortu termicznego. Wybierając odpowiedni model, mamy pewność, że latem nie będzie nam za gorąco, a zimą – za zimno. Wybierając wysokiej jakości kołdry, należy uwzględnić takie czynniki jak rozmiar, czyli długość i szerokość, a także rodzaj wypełnienia oraz gramatura. Ostatnia kwestia w dużym stopniu odpowiada za klasę ciepła, przez co jesteśmy w stanie stwierdzić, czy wybrany model będzie lepszy w upalne lub bardziej chłodne dni.

Inne akcesoria sypialniane – o czym warto pamiętać? 

Łóżko stanowi obowiązkowy element w każdej sypialni. Odpowiednio dopasowane elementy gwarantują zdrowy oraz komfortowy wypoczynek. Jednak oprócz nich, warto również uwzględnić inne czynniki. Do najczęściej wybieranych akcesoriów sypialnianych można zaliczyć także:

 • stelaż, który odpowiada za wsparcie sylwetki i materaca,
 • pościel, która dodatkowo może podkreślić styl wnętrza,
 • prześcieradło, które pozwala na utrzymanie higieniczności w łóżku,
 • ochraniacz na materac, który chroni materac.

Dzięki zainwestowaniu w poszczególne elementy wyposażenia łóżka jesteśmy w stanie stworzyć dla siebie najlepsze warunki do wypoczywania.

Urządzając swoją sypialnię, warto postawić na komfort w postać wygodnego łóżka oraz odpowiedniej aranżacji. W tym celu należy postawić na najwyższej jakości produkty, takie jak materac czy kołdra, które możemy nabyć w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Jest to niezwykle ważne, gdyż każdy z nas w sypialni spędza aż ⅓ swojego życia, poświęcając je na wypoczynek.