Wiele kobiet marzy o idealnie prostych włosach bez konieczności sięgania po prostownicę każdego ranka. Dlatego też często zastanawiamy się nad takim zabiegiem jak keratynowe prostowanie włosów, które uchodzi za nieszkodliwe i zapewnia lśniące oraz gładkie jak jedwab włosy. Co trzeba jednak wiedzieć, zanim podejmiemy się tego typu zabiegu? Ten artykuł pomoże Ci się upewnić, czy keratynowe prostowanie włosów to faktycznie dobre rozwiązanie dla Ciebie.

Keratynowe prostowanie włosów – czym ono jest?

Keratynowe prostowanie włosów, zwane również prostowaniem brazylijskim, to zabieg, który ma na celu odbudowę struktury włosów. Polega on na chemicznym wprowadzaniu keratyny do wnętrza włosa, aby uzupełnić jego ubytki. Keratyna to natomiast białko budulcowe, które naturalnie występuje w strukturze włosów. Z tego powodu zabieg ten jest znacznie bezpieczniejszy dla kondycji naszych włosów niż stosowanie chemicznych środków prostujących. Efektem są wówczas gładkie, lśniące, a przede wszystkim idealnie wyprostowane kosmyki, które w tej formie pozostają na długo po wyjściu z salonu fryzjerskiego. Co więcej, zabieg intensywnie nawilża i odżywia włosy, dzięki czemu wyglądają na znacznie zdrowsze i silniejsze.

Jak wygląda zabieg keratynowego prostowania?

Keratynowe prostowanie włosów - to musisz wiedzieć!Zabieg keratynowego prostowania włosów jest dostępny w większości salonów fryzjerskich. Jego wykonanie jest dosyć proste i możliwe do zrealizowania nawet w warunkach domowych. Wiele pań decyduje się jednak na wizytę w profesjonalnym salonie, aby otrzymać możliwie jak najlepsze efekty. Zabieg zaczyna się natomiast od dokładnego i podwójnego umycia włosów specjalnym, głęboko oczyszczającym szamponem. Ten krok ma na celu zmycie wszelkich pozostałości kosmetyków do stylizacji oraz odżywek. W kolejnym etapie fryzjer suszy włosy i bardzo precyzyjnie pokrywa je preparatem z hydrolizowaną keratyną. Jest to dosyć czasochłonna czynność, gdyż preparat musi być nakładany na bardzo cienkie pasma. Po upływie około 30 minut włosy ponownie są poddawane suszeniu. Ostatnim etapem jest wprasowanie keratyny we włosy za pomocą specjalnego żelazka fryzjerskiego rozgrzanego do około 230 stopni Celsjusza. Każde pasmo trzeba wyprasować 6-7 razy, dlatego też zabieg jest naprawdę długotrwały i trzeba na niego zarezerwować minimum 2-3 godziny. Poza tym, jak można zauważyć, wykorzystuje on dość wysoką temperaturę. Cz keratynowe prostowanie włosów jest więc faktycznie bezpieczne i nieszkodliwe?

Czy keratynowe prostowanie włosów jest bezpieczne?

Jako że keratyna naturalnie występuje w strukturze naszych włosów, jest ona całkowicie bezpieczna i nieszkodliwa. Wątpliwości pozostawiają natomiast inne składniki produktów przeznaczonych do keratynowego prostowania oraz wysoka temperatura wykorzystywana podczas zabiegu. Niestety tego typu wątpliwości są słuszne – w preparatach oprócz budulcowego białka mogą znajdować się toksyczne komponenty, które są nośnikiem białka i umożliwiają jego wniknięcie w strukturę włosów. Jest to między innymi formaldehyd, który ponadto został uznany za rakotwórczy oraz mogący wywoływać reakcje alergiczne. Jeśli jego stężenie wynosi ponad 02,% w produkcie, zabieg keratynowego prostowania nie jest już bezpieczny dla naszego zdrowia. Przed wizytą w salonie warto zatem upewnić się, że fryzjer używa kosmetyków pozbawionych szkodliwego formaldehydu. Poza tym trzeba pamiętać, że choć sama keratyna dobrze wpływa na kondycję włosów, jednorazowy zabieg w przypadku bardzo zniszczonych kosmyków może być nie najlepszym rozwiązaniem. Korzystniejszym wyborem będzie stosowanie szamponu i masek z tym składnikiem. Nie zapominajmy również o zdrowym śnie, który ma ogromny wpływ na kondycję naszych włosów. Warto więc zaopatrzyć się w wygodny materac oraz inne akcesoria sypialniane, które można znaleźć pod tym likiem: https://abcsnu.pl/. Jeśli natomiast szukasz dla siebie modelu w rozmiarze 80×200, tutaj z pewnością go znajdziesz: https://abcsnu.pl/35-materace-80×200. Zapoznaj się także z definicją wezgłowia, które stanowi świetne rozwiązanie do każdej sypialni: https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Wezglowia.

Czy efekt faktycznie długo się utrzymuje?

Nierzadko również wiele kobiet zastanawia się, czy efekt po keratynowym prostowaniu włosów faktycznie długo się utrzymuje i czy jest to po prostu opłacalny zabieg. Choć porównanie kondycji włosów przed i po wykonanym zabiegu wywołuje niemałe wrażenie, trudno ukryć fakt, że z czasem keratyna się wypłukuje, a efekt słabnie. Rezultat zależy także od wcześniejszego stanu naszych włosów. Idealnie gładki oraz zdrowy wygląd pasm utrzymuje się maksymalnie do 2-3 miesięcy po zabiegu. Jeśli myjesz włosy codziennie, z każdym kolejnym dniem kosmyki stopniowo stają się mniej zdyscyplinowane. Włosy nie są już tak gładkie, a końcówki mogą wywijać się w różne strony. Dlatego też warto stosować się do wytycznych oraz posługiwać się właściwą pielęgnacją, dzięki której efekt prostych włosów utrzyma się jak najdłużej. Warto mieć tą świadomość, iż jednorazowy zabieg nie zastępuje konieczności używania odżywek, masek i specjalnych szamponów. O włosy nadal należy dbać! Nie ma też co ukrywać, że jeśli chcemy zachować efekty zabiegu na dłużej, trzeba będzie ponowić go po 3-4 miesiącach od poprzedniego.

Kto powinien zdecydować się na keratynowe prostowanie?

Formuła zabiegu została opracowana z myślą o brazylijskich kobietach, których kręcone włosy puszą się i są trudne do ułożenia ze względu na wilgoć i wpływ słońca. Dlatego też keratynowe prostowanie włosów nazywamy również prostowaniem brazylijskim. Na tego typu zabieg powinny więc zdecydować się posiadaczki włosów wysuszonych, szorstkich, plączących się oraz z tendencją do puszenia. Z keratynowego prostowania włosów mogą także skorzystać osoby, których fryzura szybko traci kształt i ładny wygląd pod wpływem nawet niewielkiej wilgoci. Zabieg jest jednak w szczególności opłacalny, gdy na co dzień i tak używasz prostownicy. Takie włosy nie mogą być jednak typowo kręcone ani rozjaśniane, gdyż posiadają zbyt porowatą strukturę, która podczas zabiegu zostanie naruszona. Jeśli więc zmagasz się z suchymi i puszącymi się włosami, zabieg keratynowego prostowania jest dla Ciebie idealny.

Keratynowe prostowanie włosów to naprawdę wspaniały zabieg, który gwarantuje przepiękne efekty. Warto jednak dobrze przemyśleć decyzję o wizycie w salonie fryzjerskim, gdyż tego typu zabieg nie należy do najtańszych, a po jego wykonaniu włosy muszą być odpowiednio pielęgnowane.