Chyba każdy z nas słyszał kiedyś o słynnych zasadach savoir-vivre. Dotyczą one przede wszystkim właściwego zachowania się w określonych miejscach oraz sytuacjach. W końcu świadczy to o naszym wychowaniu i kulturze osobistej. Warto zatem zapoznać się z tym zbiorem dobrych manier, a następnie wdrożyć w swoje codzienne życie! 

Jak zachować się przy stole? Oto najważniejsze zasady!

Już od najmłodszych lat uczymy się zachowania przy stole. Niestety w dzisiejszych czasach często zapominamy o podstawowych manierach, które obowiązuje niezależnie od tego, czy jesteśmy na luźnej imprezie u przyjaciół, czy uczestniczymy w eleganckiej rodzinnej kolacji. Oto kilka zasad, które warto mieć na uwadze:

  • sygnał do jedzenia dają gospodarze, bez ich zachęty nie wypada spróbować dań,
  • na talerzu powinno znaleźć się tyle jedzenia, ile zjemy, gdyż pozostawienie niedojedzonych porcji jest niegrzeczne,
  • grzebanie w potrawach jest nieeleganckie, dlatego nie wybieramy kawałka, np. mięsa czy ciasta,
  • nie należy mówić z pełnymi ustami i pić,
  • namawianie do jedzenia czy picia zarówno przez gości jak i przez gospodarza jest sprzeczne z zasadami savoir-vivre,
  • nie należy wprost prosić o dokładkę, a pochwalić smak dania, przez co na pewno gospodarz zaproponuje dodatkową porcję,
  • na stole nie kładzie się telefonu, torebki, papierosów czy innych przedmiotów,
  • przy stole nie korzysta się z telefonu, a jeśli chcemy coś sprawdzić, to najlepiej wyjdźmy.

Zasady, które obowiązują zawsze i wszędzie, czyli poznaj savoir-vivreSavoir-vivre, czyli szacunek zawsze i wszędzie

Każdy z nas ma prawo do własnego zdania, a także wyglądu, religii i orientacji. Jednak pomimo swojej indywidualności, warto szanować ludzi mających odmienne podejście do życia. Starajmy się ich traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani, dzięki czemu o wiele łatwiej będziemy nawiązywać znajomości. Oto 4 rady, jak zachowywać się na co dzień!

Savoir-vivre a ubiór

W dzisiejszych czasach coraz częściej stawiamy na wygodę. Nic zatem dziwnego, że na ulicy możemy spotkać osoby, które wyglądają, jakby dopiero co wstały z łóżka, które zostało skomponowane z akcesoriów sypialnianych ze strony https://abcsnu.pl/. Według zasad savoir-vivre należy nie tylko odpowiednio ubierać się do pracy, ale i na co dzień. Starajmy się zatem stawiać na ciuchy dopasowane do okoliczności.

Savoir-vivre a dzwonienie

Mało kto wie, że savoir-vivre obejmuje także dzwonienie do innych osób. Tutaj najważniejszą zasadą jest wykonywanie połączeń mniej więcej od godziny ósmej rano do godziny dwudziestej pierwszej wieczorem. Godziny te są nieprzypadkowe, gdyż wiele osób pracujących we wczesnych godzinach porannych może wówczas być w wygodnym łóżku, które składa się z takich elementów, jak materac https://abcsnu.pl/39-materace-140×200. Nie planujmy również długich rozmów w czasie pracy czy spotkania ze znajomymi.

Savoir-vivre a w gościach

Udając się w odwiedziny do rodziny czy znajomych również warto przestrzegać podstawowych zasad savoir-vivre. Oczywiście możemy czuć się tutaj swobodnie, jednak niewskazane jest otwieranie drzwi czy szafek bez wyraźnego pozwolenia ze strony gospodarza. Oprócz tego wycieramy dokładnie buty na wycieraczce oraz zostawiajmy ej w wyznaczonym miejscu.

Savoir-vivre a zapraszanie gości

Organizując spotkanie ze znajomymi lub rodziną we własnym domu również należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim na większe wydarzenia zapraszamy uczestników z minimum dwutygodniowym wyprzedzeniem. Inną kwestią jest liczba osób. Najlepiej, aby każdy miał gdzie usiąść przy stole, a idealne towarzystwo powinno wynosić maksymalnie osiem osób.

Co ma wpływ na łamanie zasad savoir-vivre?

Znajomość zasad savoir-vivre to jedno, a ich przestrzeganie to zupełnie inna kwestia. Często zdarza się tak, że pomimo dobrego zachowania nie jesteśmy w stanie się zachować w towarzystwie. Przyczyną tego może być stres czy zmęczenie fizyczne lub psychiczne. Stan ten w wielu sytuacjach doprowadza do wahań nastroju, nieuzasadnionego gniewu czy zamykaniu się w sobie. Właśnie dlatego warto prowadzić zdrowy styl życia, dzięki któremu jesteśmy w stanie wyeliminować większość czynników wpływających na nasze zachowanie. Warto tutaj pamiętać przede wszystkim o prawidłowym odżywianiu się, gdyż tylko w ten sposób jesteśmy w stanie dostarczyć niezbędne składniki odżywcze do organizmu. Być może nie zdaje sobie z tego sprawy, ale witaminy czy minerały odgrywają niezwykle ważną rolę w utrzymaniu homeostazy oraz gwarantują prawidłowy przebieg licznych procesów. Oprócz tego nie zapominajmy o aktywności fizycznej i relaksie! Na koniec warto zaznaczyć, że najważniejszym czynnikiem odnoszącym się do naszego samopoczucia jest zdrowy sen. To właśnie on gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Pamiętajmy zatem, aby zadbać o odpowiednie warunki w sypialni oraz zainwestować w dobrą poduszkę czy kołdrę. Inną kwestią jest materac. Na rynku dostępne są modele, które różnią się konstrukcją wnętrza oraz rodzajem wypełnienia https://abcsnu.pl/content/6-poradnik#Podzial-ze-wzgledu-na-konstrukcje-i-surowce. Właśnie dlatego pamiętajmy o uwzględnieniu osobistych potrzeb preferencji przy ich wyborze!

Właściwe zachowanie w towarzystwie zmienia sposób, w jaki postrzegają nas osoby trzecie. Stawiając na dobre wychowanie, jesteśmy w stanie nawiązać więcej relacji, gdyż ludzie będą do nas przyjaźnie nastawieni. Musimy jednak pamiętać, że tutaj liczy się nie tylko to, co mówimy, ale także nasza mimika, sposób bycia oraz postępowanie w określonych sytuacjach. Dzięki temu możemy zapracować na szacunek i sympatię innych, a tak podstawa!